2024.03.28. - Gedeon, Johanna

HIV-fertõzéstõl védhet egy gyakori adalékanyag

Washington - Egy olcsó adalékanyag - amelytõl krémesek a jégkrémek, gyulladáscsökkentõ hatású a kozmetikumokban, sõt elõfordul az anyatejben is - védelmet nyújtott makákóknak a HIV-hez hasonló majomvírussal szemben - közölték amerikai kutatók a Nature tudományos magazin szerdán megjelent számában.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A glicerin-monolaurát elnevezésû vegyület (GML) hüvelyi gél formájában alkalmazva megvédheti a nõket is a HIV-vírussal való fertõzõdéstõl. Bár nem nyújt 100 százalékos védelmet, nagy mértékben csökkentheti a kockázatot, ráadásul a nõ saját kezébe adja a megelõzés lehetõségét. Ez különösen azokban az afrikai térségekben fontos, ahol a nõket fertõzött partnerek kényszerítik óvszer nélküli szexre.

Ashley Haase és Pat Schlievert, a Minnesotai Egyetem kutatói azt is hangsúlyozták közleményükben, hogy a készítmény egy-egy adagja fillérekbe kerül. A GML-t antibakteriális hatása miatt tamponok adalékanyagaként is használnák, különösen fontos szerepe lehetne a toxikus sokkot okozó baktériumokkal szemben.

A kutatók a KY nevû síkosító gélben eloszlatva alkalmazták a hatóanyagot rhesus makákó tesztállatokon, majd a HIV majomváltozatát, SIV-vírust juttattak testükbe. Az öt majom közül négy soha nem fertõzõdött meg, és a tesztek azt bizonyították, hogy a GML immunválaszt váltott ki.

A HIV elleni küzdelem azért is nehéz, mert a vírus éppen azokat az immunsejteket fertõzi meg, amelyeknek a szervezet védelme lenne a feladatuk. A megfertõzött T-sejtek riadóztatják a szervezet védelmi rendszerét, a test további T-sejteket küld a fertõzés helyére, melyeket azután a vírus szintén megfertõz, így terjedhet szét.

Haase és Schlievert szerint a glicerin-monolaurát "lefújja" a riadót, ezáltal csökkenti a fertõzés esélyét. "Az eredmény igen reménykeltõ a HIV átadását megelõzõ hatásos mikrobiocid keresésében, mely ráadásul biztonságos és elérhetõ" - írják a szerzõk, akik további kísérleteket terveznek annak megállapítására, hogy a gél valóban megelõzi, nem csupán elhalasztja a fertõzést.