2024.03.29. - Auguszta

Nanotechnológiai falfestékkel a kórházi kórokozók ellen

A kórházakban mind több fertõzést okoznak azok a baktériumok, melyek már az antibiotikumokkal szemben is ellenállóak, de egy új falfesték megkönnyíthet a gyógyintézeti kórokozók elleni küzdelmet. A közegészségügyért felelõs angol szakemberek eredményeiket az általános mikrobiológusok tudományos ülésén ismertették.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Tekintve, hogy a kórházakban gyorsan szaporodó, de a legkülönbözõbb gyógyszerekre rezisztens baktériumokból mind többet azonosítanak és az általuk okozott fertõzések nehezen kezelhetõ betegségeket okoznak, a kutatók a legújabb technikákat igyekeznek fölhasználni olyan környezet kialakítására, ahol ezek a szuperbaktériumok nem tudnak elszaporodni.

Laboratóriumi körülmények között kimutatták, hogy a titán-dioxid nanotechnológiával készített szemcséi megszüntetik a kórházi szennyezéseket és megölik a baktériumokat, ha az így befestett felület a napsütésbõl ultraibolya fényt kap. Ez a kedvezõ hatás a gyógyintézetek falain, a mennyezeten és bármilyen, így kezelt felszínen érvényesült.

A titán-dioxidot már eddig is alkalmazták a kereskedelemben forgalomba hozott festékek fehérítésére. Ezt a vakítóan fehér anyagot a szigetországban mindig is nagyra becsülték, mert por formájában ezzel húzzák ki Wimbledonban a teniszpályák vonalait.

Lucia Caballero és munkatársai kimutatták, hogy ultraibolya fény hatására a különlegesen apró részecskékbõl álló festék erélyesen baktériumellenes, a felszínen lévõ piszok pedig fokozatosan eltûnik.

A kutatók az Escherichia coli baktérium tenyészetén végeztek vizsgálatokat különbözõ festékanyagokkal. A korábban használatos, festékekhez hozzáadott porok, mint a talkum, a kalcium karbonát vagy a szilika vegyületek az új festék baktériumot ölõ tulajdonságát határozottan csökkentették. - "Ha a felszínre mázolt anyag kalcium-karbonátot is tartalmazott, a baktériumellenes hatás 80 százaléka megszûnt" - mondotta a munkacsoport vezetõje.

A tiszta titán-dioxid nanorészecskékbõl készült festék viszont a baktériumokat tökéletesen elpusztította, ha a falat ultraibolya fény érte. A közegészségügy szakembereit az eredmény azért lelkesíto, mert az új festék nem csak a kórházak, de a gyógyszergyárak és az élelmiszeripar épületeinek baktériummentesítése szempontjából jelenthet egyszerû és igen költséghatékony megoldást.