2024.04.23. - Béla

Egyre nagyobb teret hódít a krioterápia

Japánból indult el, de már Európában is terjed a krioterápia, amely a különbözõ bajokat hideggel kezeli. Az 1980-as években Japánban jöttek létre az erre szakosodott klinikák, ma már mûködnek Németország, Finnország, Lengyelország, Oroszország, újabb Franciaország, Anglia és Ausztria területén is - írta a Corriere della Sera.

A kezeléseket minden esetben orvosi vizsgálat elõzi meg, ennek során ellenõrzik a vérnyomást és a szívverést, mert ez a fajta terápia, mivel heves értágulást okoz - ezért tilos a magas vérnyomásúaknak, a szívbetegeknek és a terhes nõknek is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A vizsgálat után a páciens fürdõruhát ölt, zoknis lábát tornacipõbe bújtatja, felvesz egy fülvédõt és orrát-száját takaró maszkot, majd belép az elsõ szobába, ahol a hõmérséklet mínusz 15 fokos. Itt csak 15 másodpercig tartózkodik, és a fokozatosság betartásának szellemében átlép egy hûtõházéra hasonlító ajtón keresztül egy másikba, ahol már mínusz 60 fok fogadja. Pár pillanat után következik a mínusz 110 fokos szoba.

Kívülrõl egy ápoló monitoron kíséri figyelemmel és idõnként tájékoztatja a pácienst arról, hogy mennyi ideig kell még bent tartózkodni. A maximális idõ 3 és fél perc. Ezalatt a karokat és lábakat mozgatni kell a vérkeringés fennmaradása végett, de csak lassan, mert a gyors lélegzés károsíthatja a légutakat. A páciens bõre megfeszül, bizsereg, egyre merevebbnek érzi magát, reszketni kezd, a fogai összeverõdnek, egyetlen gondolata túlélni a szörnyû hideget.

A visszaút szintén a két elõzõ szobán keresztül vezet. Aztán jöhet a meleg. A krioterápia csökkenti a fájdalmat, enyhíti a krónikus gyulladásokat, a stresszt, a depressziót és az álmatlanságot - állítják a szakemberek. Hatására gyorsabban gyógyulnak a sérülések is. Errõl tanúskodik például az olasz rögbi-válogatott, amely a lengyelországi Spalában próbálta ki az Északi-sarki hidegnél hidegebb szobát.