2024.03.29. - Auguszta

Sikeresebb a szívátültetés, ha a donor és a befogadó azonos nemû

A szívátültetések jobban sikerülnek akkor, ha a donor és a befogadó azonos nemû, állapították meg amerikai kutatók. Rejtély, hogy miért gyakoribbak a kilökõdések akkor, ha férfi kap nõi szívet vagy fordítva.

A BBC brit közszolgálati hírportál csütörtöki cikke szerint az amerikai kutatók 18 ezer szívátültetési esetet vizsgáltak meg. Azt találták, hogy a mûtét utáni kilökõdés az elsõ hónapban 25 százalékkal volt az átlag alatt akkor, ha a donor és a befogadó azonos nemû volt. Ugyanez az arány 13 százalékkal volt az átlag alatt a mûtét utáni elsõ évben.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szívátültetések 70 százalékában egyébként a donor és a befogadó neme azonos.

Az orvosok nem tudják, miért gyakoribb a kilökõdés ellenkezõ nemûek közötti szervátültetéskor, mivel anatómiailag a férfi és a nõ szíve nem különbözik. Feltételezik, hogy a méretbeli különbség lehet a probléma fõ oka.

Az erõsen mérgezõ hidrogénszulfid gáz (H2S) kis adagban alkalmazva véd a szívelégtelenségtõl. Ezt fedezték fel amerikai kutatók egérkísérleteken keresztül.

A rohadt tojás szagú, színtelen, gyúlékony gáz kéntartalmú szerves vegyületek bomlásakor keletkezik, elõfordul vulkáni gázokban és ásványvizekben is. Életveszélyes a bányászok és a szennyvízzel dolgozók számára.

Nemrég felfedezték, hogy kis mennyiségben termelõdik az emlõsök szervezetében - így az emberében is - , és jótékony fiziológiai hatása van.