2024.04.24. - György

Az izzadás okai és káros következményei

Az izzadás okai és káros következményei
Az izzadás a testhõmérséklet szabályozásának természetes eszköze, elsõsorban a túlmelegedéstõl óvja meg a testet. A megnövekedett izzadás - hyperhidrosis - érintheti az egész testfelszínt, de jelentkezhet egy-egy meghatározott területen is.

A verejtékezés és a bõrön lévõ zsírsavképzõ baktériumok, gombák bomlástermékei jellegzetes szagot hoznak létre, ami ellen a rendszeres tisztálkodáson kívül védekezhetünk különbözõ kozmetikumokkal is, de fontos az is, hogy a ruhák, különösen a fehérnemûk váltása, mosása idõben megtörténjen.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A fokozott izzadás okai:

- A fokozott verejtékezés lehet egyes betegségek tünete is, de társulhat bizonyos állapotokhoz is, így gyakran elõfordul fokozott verejtékezés kövérség esetén, mert az állandó többletterhet jelent a szervezet számára.

- Gyakori jelenség a pubertáskori, fõleg hónaljban jelentkezõ verejtékezés, amit az apokrin mirigyek fejlõdése, fokozott mûködése okoz. Fokozott verejtékezés elõfordulhat még nagyobb mérvû alkoholfogyasztás, erõs cigarettázás, rendszeres aszpirin fogyasztás esetén is. A pszichés problémák, a szorongás gyakran jár izzadékonysággal.

- Az egész testet érintõ izzadás leggyakoribb oka a láz, amit többnyire fertõzés vált ki, s a szervezet védekezésként reagál vele: a lázzal egyidõben megindul a verejtékezés.

- A csak éjszaka jelentkezõ erõs izzadás oka lehet valamilyen krónikus fertõzés. Leggyakrabban a tüdõtuberkolózis esetén fordul elõ. Fokozott éjszakai izzadás lehet tünete egyes hematológiai betegségeknek: a non-Hodgkin és a Hodgkin-limfómáknak.

- Az endokrin (hormonális) rendszer mûködésénak zavara is járhat fokozott izzadással. Gyakori tünet a hyperhydrosis a pajzsmirigy túlmûködése (hyperthyreosis) esetén.

- Cukorbetegeknél az izzadás az alacsony vércukorértékre figyelmeztethet.

- A nõk esetében a hormonális változások hatására fokozott verejtékezés következhet be a menstruáció, illetve a klimax idején.

Az izzadás következményei:

- gombásodás: a fokozott izzadás nemcsak szociális kapcsolatainkban kellemetlen (kézfogás), hanem egyes bõrbetegségek kialakulásának is kedvez. Különösen gyakori a láb gombás fertõzése, a vírusos szemölcsök kialakulása a talpon és a tenyéren, illetve a kézekcéma.


- Human papilomavírus: a láb gombásodása napjainkban egyre elterjedtebb. Mindezt önmagunk generáljuk helytelen életvitelünkkel. A mûszálas zoknik, harisnyák, mûanyag edzõcipõk gátolják az izzadt bõr szellõzését. Az izzadt-nedves, meleg, sötét közeg pedig jó táptalaja a gombák megtelepedésének.

- A gombás fertõzést elsõként a bõr viszketése jelzi, amit bõrpír kialakulása követ. Késõbbi stádiumban hámlás vagy apró hólyagok megjelenése jellemzõ. Kezeletlenül nagy területeken is kialakulhatnak összefolyó, gombás foltok, illetve a bõrrõl a gombásodás igen gyakran átterjed a körmökre is. Magyarországon a lakosság mintegy 10 százaléka szenved a körömgombásodás tüneteitõl. Körömgombásodás esetén a körömlemez megvastagodik, a köröm töredezetté válik, a körömlemez alól sárgás szarumassza kaparható ki.

- A vírusos szemölcs (közönséges szemölcs/verruca vulgaris/) a bõr vírusos eredetû fertõzõ betegsége. Kórokozói a HPV családba tartozó vírusok. A betegség kialakulására többek között a fokozott izzadás is hajlamosít.

- Szemölcsök leggyakrabban a talpon fordulnak elõ. A talpi szemölcsök kör alakúak, felületük durva. A talpra nehezedõ nyomás miatt mélyen beágyazódnak a talp felületébe, s gyakran nagyon fájdalmasak.

- A talpi felszínen kívül szemölcsök fõként a kézháton, ritkábban az arcon, térden, illetve más testtájon fordulhatnak elõ. Általában 1-5 mm átmérõjû, elõemelkedõ, elszarusodott felszínû, tömött tapintatú, többnyire fájdalmatlan elváltozások. A körömlemez alá is terjedõ szemölcsök (körömrágás hajlamosít rá!) viszont fájdalmasak és kezelésük is nehezebb.

- Az ekcéma jele apró, viszketõ hólyagok kialakulása, késõbb ezek beszáradása és a bõr fájdalmas berepedezése. A verejtékezés fokozza az allergiát kiváltó fémionok bejutását a bõrön keresztül a szervezetbe, így akár az egész testfelületre kiterjedõ allergiás reakciók is kilakulhatnak.