2024.04.25. - Márk

Meglepõ felfedezés a leukémia kezelésében

Meglepõ felfedezés a leukémia kezelésében
A Myeloid Lymphoid Leukémia (MLL) a vérrák egy ritka fajtája, amelyben a leukémiás gyermekek 5-10 százaléka, a csecsemõk háromnegyede szenved.

Az MLL különbözik a leukémia általános eseteitõl, és a kemoterápiára is rosszul reagál. Ám egy meglepõ felfedezés talán új utat nyithat eme nehezen kezelhetõ betegség kezelésében. Egy laboratóriumi rutineljárás során a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói azt tapasztalták, hogy a cukor-szabályozó enzim blokkolása segített az MLL betegségben szenvedõ egerek életét jelentõsen meghosszabbítani.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az enzim, a glikogén synthase kinase 3 (GSK3), melyrõl kiderült, hogy egyéb daganatos betegségekben segít a sejtek növekedését megállítani. „Ez a felfedezés teljesen meglepett bennünket, mivel a GSK3 blokkolása még sosem segített a rákgyógyításban”- mondta Dr. Michael Cleary, az egyetem munkatársa. A GSK3 elnyomásához az egerek lítiumot kaptak, melyet embereknél leginkább a bipoláris zavar kezelésénél alkalmaznak. „Tudjuk, hogy nem ez a legjobb GSK3 gátló, ám ennek volt a leghosszabb ideig tartó hatása.

A jövõben olyan gátlót kell találnunk, mely hatásosabb, és ugyanilyen hosszú a hatóideje”- mondta Dr. Cleary. Ez más betegségekben is elõrelendülést jelenthet, mivel már eddig is folytak kutatások GSK3 gátlóra a diabétesz és az Alzheimer-kór kezelése céljából. Most, hogy a Stanford csapata rájött, hogy a GSK3 gyógyszerként mûködhet, azt tanulmányozzák, hogyan hathat az MLL-re.

Dr. Cleary szerint a felfedezésüknek azért is van óriási szerepe, mert az eddig használatos rákgyógyszerek a beteg és egészséges sejteket is egyaránt célba veszik, míg a GSK3 esetében nagy az esélye egy olyan gyógyszer kifejlesztésének, mely csak a beteg sejteket pusztítja, míg az egészségesek növekedését elõsegíti. Mellékhatásként azonban, ha túl hosszú idõn át adják a GSK3 gátlókat, más rákos megbetegedések kialakulásához járulhatnak, így még további kutatásokra van szükség a legjobb hatásmechanizmus kidolgozásához.