2024.04.20. - Tivadar

Az új AIDS-gyógyszerrel jobban kordában tartható a halálos vírus szaporodása

Kutatók egy olyan új AIDS-gyógyszer klinikai vizsgálatairól számoltak be, amelyekkel jobban kordában tartható a halálos vírus szaporodása az eddig még nem kezelt betegekben.

Az amerikai gyógyszeripari óriás, a Merck and Co. által kifejlesztett Istentress névre keresztelt gyógyszer egy úgynevezett HIV-integráz inhibitor, amely a vírus szaporodását szabályozza.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A III. fázisú klinikai vizsgálatok (ez az utolsó lépcsõfok az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatalhoz, az FDA-hoz engedélyezésre történõ benyújtás elõtt) szerint az Isentress a betegek 86 százalékában kimutathatatlan szintre csökkentette le a vírusszámot, szemben a szintén a Merck által gyártott régebbi efavirenz tartalmú gyógyszerrel, amely 82 százalékban volt hatásos.

Az Isentress-szel kezelt betegenél a mellékhatások is kisebb számban fordultak elõ, mint az efavirenzzel kezelteknél (44 illetve 77 százalék), mondták el a kutatók az Antimikrobás Szerek 48. Tudományközi Éves Kongresszusán Washingtonban.

A vizsgálatban résztvevõ betegek tenofovirt és emtricitabine-t is szedtek az Isentress-szel és az efavirenzzel együtt. Az FDA 2007. október 12-én gyorsított eljárással adta meg az engedélyt az Isentressre olyan páciensek számára, akik gyógyszerrezisztencia kezdeti jeleit mutatták a forgalomban lévõ retrovírus-ellenes szerekkel szemben, amely egy gyakori probléma az AIDS-betegeknél. A Merck becslései alapján a HIV-ellenes kombinációkkal kezelt mintegy 500 ezer beteg közül csaknem 40 százalékban alakult ki terápiarezisztencia.

Gazdasági elemzõk szerint az Isentress napi kétszeri bevételével történõ kezelés a következõ három év folyamán mintegy egymilliárd dollár bevételt hozhat a Merck számára. Az Isentress közvetlen vetélytársa a Gilead Sciences által elõállított elvitegravir, amely jelenleg szintén klinikai kipróbálás alatt áll.

Egy, a kongresszuson bemutatott másik tanulmány alapján a retrovírus-ellenes kezelés annál hatásosabb, minél korábban kezdik el: az 500-as CD4 sejtszámnál elkezdett kezelés esetén 71 százalékkal magasabb volt a halálozási esély, mínt 350-nél elkezdett kezelés esetén.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint manapság világszerte 33 millió ember fertõzõdött meg az AIDS vírusával, zömében Afrika szub-szaharai régióiban. Az Egyesült Államokban egymillió fertõzött él. 2007-ben világszerte kétmillió ember vesztette életét AIDS-ben.