2024.04.19. - Emma

Mit tegyünk, ha gyermekünk elájul?

Mit tegyünk, ha gyermekünk elájul?
Leginkább a hirtelen növõ kamaszlányok és fiúk közül kerülnek ki az ájulósak. A hosszú állás, mozdulatlanság, esetleg meleg idõ (évnyitó, évzáró), vagy a terem levegõtlensége okozza az eszméletvesztést.

Az ájulás oka a vérnyomás leesése. Normálisan az ezt szabályozó érzékelõk (receptorok) a vérnyomásesés hatására megnövelik az agy felé áramló vér mennyiségét, ezáltal az ájulás elkerülhetõ. Kamaszkorban ezek a receptorok nem mûködnek tökéletesen, illetve melegben az erek kitágulnak, folyadékhiányban pedig a vérnyomás könnyebben csökken, ez hozza létre az ájulást.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A beteg elsápad, elõbb csak dülöngél, majd összecsuklik, szeme elréved, eszméletét veszíti. Õ maga úgy éli meg az ájulást, hogy egyre gyengébbnek érzi magát, szédül, szeme elõtt fekete foltok jelennek meg, amelyek szaporodnaknõnek, egybefolynak, majd az egész világ elsötétül. Csak amikor magukhoz térnek, akkor észlelik újra a külvilágot.

A természet legtöbbször "megoldja" a problémát, mivel az ájult ember a földre kerül, feje azonos magasságban lesz a testével, így az agy fokozatosan megfelelõ vérellátáshoz jut, a beteg magához tér. Segíteni úgy tudunk, hogy a fekvõ, ájult gyermek lábát megemeljük, így nagyobb vérmennyiség jut az agyhoz. Szoros ruháját, nyakkendõjét lazítsuk meg, levegõs, hûs helyre vigyük. Természetesen az eszméletlen betegnek a szájába semmit nem szabad adni, még vizet sem!

Az ájulást kellõ mennyiségû folyadék fogyasztásával lehet megelõzni, és nem szabad meleg, levegõtlen helyen feszes vigyázban állnia az erre hajlamos gyermeknek. A sportolás jót tesz ebben az esetben is, az edzett gyermekek nagyon ritkán ájulnak el.