2024.04.24. - György

Ki a hiteles személyiség?

Gyakran minõsítünk közéleti személyiségeket vagy más ismert embereket hitelesnek. Õk azok, akiknek az értékes tulajdonságait méltányoljuk, pozitív magatartásukat, példás viselkedésüket, megnyilvánulásaikat elismerjük. Hiteles személyiséget azonban nem csak az úgynevezett nagy emberek között találunk, bármely közösségben lehetnek - többnyire vannak is - hiteles, tiszteletre méltó egyének.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szociálpszichológia tárja fel a hitelesség magatartásbeli, lélektani feltételeit, összefüggésben az emberi együttélés törvényszerûségeivel. Amerikai pszichológusok - többek között B. F. Skinner, E. Archonson vagy a magyar származású J. P. Forgas - dolgozták ki a hiteles személyiség tudományos értelmezését, rámutatva az alapvetõ jellemvonásokra, tulajdonságokra, tényezõkre, amelyek jellemzik a hiteles embert. Melyek e személyiségvonások?

A szavahihetõség az egyenes, korrekt ember vonása; az ilyennek ismert emberben megbízunk, véleményét, tanácsát elfogadjuk. Lefordítva napi dolgokra: gondoljuk csak meg, hogy ez mennyire fontos például az üzleti életben, a vezetõi munkában, nem is beszélve a politikai szféráról! A szavahihetõséget nem kapja "készen" az ember, e képesség a jellembõl, a nevelésbõl, a jó példa követésébõl fakad. Õszinteséggel, bátorsággal és egyenességgel kell kivívni. A jellemhibákkal terhelt gyenge személyiség nem képes arra, hogy kitartson álláspontja, nézetei mellett. Ezért találkozunk olyanokkal, akik - érdekeik vagy pillanatnyi elõnyeik hatására - adott esetben homlokegyenest ellentétesre változtatják korábbi nézeteiket. Képesek "megfeledkezni" arról, hogy korábban mást hirdettek. Aki ezt gyakorta megteszi, abban megrendül a bizalmunk, azzal szemben nem tudunk õszintén megnyilvánulni. Bezárkózunk elõtte, sõt attól tartunk, hogy az általunk mondottakat esetleg felhasználja ellenünk. Régen a nem éppen hízelgõ "köpönyegforgató" jelzõvel illették az ilyeneket. Nem vitás, hogy a nem szavahihetõ embert sehol sem tarthatják hitelesnek, üljön akár egy hivatali szobában vagy netán a parlamentben.

A hiteles személyiség tárgyilagos, - akkor sem lehet elfogult, ha bármilyen érdekei is fûzõdnének ehhez. Nem teheti, hogy családi, baráti, politikai összefonódások révén, vagy éppen magasabb beosztásúak jóindulata érdekében, netalán ajándékok, "csúszópénz" reményében elõnyhöz juttasson valakiket. Az ilyen kivételezés mindig mások - egyén vagy társadalom - rovására történik. A bizalmunk megrendül az ilyen esetben, az ember értéke pedig óhatatlanul mélyre zuhan. Ki tekintene ilyen embert hiteles személyiségnek? Súlyosbító, ha valaki - elfogultság okán - hátrányos helyzetbe hoz származása, esetleg politikai irányultság miatt másokat. Például nem ad jó osztályzatot a cigány tanulónak; avagy olyannak, akinek a szülei más politikai nézetûek. Úgyszintén elfogulatlanságból szakértelem ellenére sem neveztet ki egy adott beosztásra.

A hiteles személyiség alapvonása: amit tesz, ahhoz értsen, szaktudása legyen, szakmáját jól végezze. A társadalom hosszabb távon ma sem ismeri el, és nem tud felnézni olyan emberre, aki nem bizonyította be, hogy jól érti a munkáját, azt jól ellátja. Lehet e hiteles, aki hozzáértés nélkül belefog feladatok elvégzésébe, elvállal beosztásokat, betölt hivatalokat? Az ilyenek gyakorta tetézik e méltatlan helyzetet azzal is, hogy folyton kifogásokkal élnek másokkal szemben, miközben õk nem is értik és nem is végzik jól a tennivalóikat.

A hiteles személyiség minden társadalomban és annak minden szintjén érték, stabilitás, az ilyen ember a fejlõdés elõmozdítója. Természetesen ennek alapja, hogy a társadalom értékítéletében az ehhez szükséges legfontosabb személyiségjegyek kapjanak rangot és ne azok, amelyekkel ugyan gyakran elérhetõ a gyors siker, ám azt hamar követi a bukás és a feledés.

dr. Takács Ilona