2024.04.18. - Andrea, Ilma

A szívbetegségek gyógyszereinek kutatása háttérbe szorul

Hongkong - Az utolsó két évben a halálozási statisztika elsõ helyén álló szív- és érrendszeri betegségek gyógyszereinek tanulmányozására vonatkozó vizsgálatok száma csökkent. Az adatokat a világ egyik vezetõ tudományos folyóirata, a Nature ismerteti.

Az új gyógyszerek bevezetését a mai kutatási, biztonsági szabályok betartása miatt 15-20 év összehangolt laboratóriumi és kórházi munka elõzi meg. A molekula fölfedezésétõl addig a napig, amikor a gyógyszer forgalomba kerül, nem csak másfél-két évtizedre, de sokszáz millió dollárra is szükség van.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Johan P.E. Karlberg összegyûjtötte az utolsó két esztendõ gyógyszervizsgálati adatait. Mind az új, mind a forgalomban lévõ készítmények tanulmányozására a vizsgálatok tervét a hatóságok véleményezik és a munka csak akkor kezdõdhet, ha szakemberekbõl álló bizottság engedélyezi.

Régebben a szívbetegségek kezelésére kifejlesztett szerek voltak az elsõ helyen. Az utolsó két évben a rosszindulatú daganatos betegségek gyógyszerei kerültek a vizsgálati lista élére, a második helyen pedig az idegrendszeri betegségek gyógyszerei állnak.

Az egykori listavezetõk, a szívgyógyászati készítmények a harmadik helyre szorultak. A tárgyalt idõszak második évében például a vérnyomáscsökkentõk vizsgálati kérelmeinek száma már kevesebb volt, mint a megelõzõ esztendõben. Ráadásul az új vizsgálatok fõleg a már forgalomban lévõ gyógyszerek tanulmányozására vonatkoznak.

Most a legtöbbet vizsgált betegség a cukorbaj: két év alatt 356 vizsgálatra kértek engedélyt, így az endokrinológia az ötödik helyre emelkedett a listán. A hatodik helyen a légzõszervi betegségek gyógyszereinek kutatása áll, a fertõzõ betegségek gyógyszerei még az influenzaveszély fokozódásának híre ellenére is csak a negyedik helyen találhatók.

"Nem világos, hogy az ipar érdeklõdése miért csökkent a szívgyógyszerek iránt, de a magyarázat valószinûleg az, hogy kockázatosabb egy ilyen patikaszert forgalomba hozni, mint más területre szánt készítményt. Hatásos szívgyógyszerek vannak a patikákban, melyekkel az új tablettának versenybe kellene szállni. Ráadásul ezek közül soknak lejár a szabadalmi ideje és akkor az olcsó, generikus változatok elöntik a piacot. A szívgyógyszerek fejlesztése ellen szól az, hogy ehhez nagy, hosszú, ezért drága vizsgálatokra van szükség" - hangsúlyozta a cikk írója.