2024.04.25. - Márk

Közösségi összefogással a depresszió ellen

Budapest Szeptember végén zárult az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (EAAD) elnevezésû négyéves program, amelynek magyar koordinátorai a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének szakemberei voltak - tájékoztatta az MTI-t Székely András programkoordinátor. Ennek keretében Magyarországon elsõként Szolnokon és a városhoz tartozó régióban indult el közösségi alapú program.

"Alapvetõ célunk az volt, hogy a helyi közösségben élõ segítõ szakemberek (pszichiáterek, családorvosok, tanárok, védõnõk, lelkészek, a lelki elsõsegély szolgálat munkatársai, rendõrök, szociális munkások és a médiumok alkalmazottai) közötti együttmûködést erõsítsük.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Tájékoztatókat és továbbképzést tartottunk számukra a depresszióról és a kezelés hozzáférési lehetõségeirõl. Kölcsönösen megismerték egymást és az egyes csoportok által nyújtott segítség felhasználási lehetõségeit" - ismertette a programot Kopp Mária, az intézet igazgatója.

A bizalmon és együttmûködésen alapuló emberi kapcsolatok hálózata jelentõs társadalmi erõforrás - állapította meg Kopp Mária. Ezt társadalmi tõkének is nevezik a szakemberek. Egyértelmû és szoros kapcsolatot mutattak ki a társadalmi tõke, valamint az emberek egészségi állapota, élettartama, életminõsége között.

A fejlett világ egyik legnagyobb népegészségügyi problémája lehet a jövõben a depresszió - mondta el Székely András. Az egyén életminõségének romlásán kívül jelentõs munkaidõ kieséssel, öngyilkossági veszélyeztetettséggel jár, és sokszor évekig kezelik a fel nem ismert depresszióval élõ pácienseket más betegségekkel. A félrekezelt depresszió így komoly anyagi terhet is okoz az országok gazdaságának.

Az EAAD projektben Németország, Magyarország, Írország, Portugália, Anglia, Észtország, Belgium, Ausztria, Finnország, Franciaország, Görögország, Izland, Skócia, Szlovénia, Spanyolország és Olaszország vett részt.

A program magyarországi eredményességét jelzi, hogy 2005-ben 57 százalékkal, míg 2006-ban 47 százalékkal csökkent a tényleges öngyilkosságok száma Szolnok városában a korábbi kilenc év átlagához hasonlítva.

Egy most elnyert uniós pályázati támogatással a Magatartástudományi Intézet 2009-tõl újabb négy évig végezhet terepmunkát e témakörben.