2024.04.20. - Tivadar

A világméretû hitelválságból a gyógyszeriparok óriásai hasznot húzhatnak

Hasznot is húzhatnak a világméretû hitelválságból a gyógyszeripar óriásai – vélik a Datamonitor szakemberei. Az elemzõ cég által kiadott tanulmány szerint a gyógyszergyárak felvásárlásokra fordíthatják egyedülállóan nagy tõkerejeküket.

Az elemzõk rámutatnak, az ipar más területeinek szereplõi az elmúlt évtizedben kihasználták, hogy könnyen juthattak hitelhez. Az „olcsó adósságoknak” azonban hirtelen befellegzett.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az USA-ban bekövetkezett krízis és a nagynevû gazdasági intézmények összeomlása miatt ugyanis „a bankoknak nem maradt más választása, mint védeni saját tõkéjüket és megszüntetni a kölcsönöket”.

Ezzel szemben a nagy gyógyszervállalatok „bölcsen kimaradtak az olcsó hitel játékból, és ennek eredményeként a hitelválság éppenséggel tisztán pozitív kicsengésû lesz” az iparág számára, amelynek egyébként nagy szüksége van a kedvezõ hírekre, fogalmazott Chris Phelps, a Datamonitor vállalatelemzési vezetõje. Az innováció hiánya, az egyre szigorodó szabályozás, valamint a vásárlók részérõl érkezõ, árcsökkentést követelõ nyomás ugyanis az egészségügyi ipart „minden korábbinál nehezebb” körülmények közé sodorta.

A tanulmány arra is kitér, hogy ezek a hosszú távú negatív tendenciák egyértelmûen visszaköszöntek a gyógyszeripari részvények árfolyamának alakulásában is. Ezt támasztja alá, hogy amíg 2007 januárja és 2008 májusa között a Dow Jones Ipari Átlag gyakorlatilag nem változott, az amerikai Gyógyszeripari Index 10%-kal esett vissza. Ez a tendencia mindenesetre a válság kirobbanásával megfordulni látszik, sõt, valószínûleg a biotechnológiai és gyógyszeripari vállalatok közötti erõviszonyokra is hatással lesz.

Elõbbiek tevékenységének finanszírozása ugyanis az olcsó hitelek megszûnésével „hosszabb távon nehézségekbe ütközhet”, aminek következtében a különbözõ megállapodások és szerzõdések feltételeinek tárgyalásakor a gyógyszeripar képviselõi kedvezõbb feltételeket csikarhatnak ki tõlük. Phelps szerint ez azzal végzõdhet, hogy „a hitelválság ideje alatt a nagy gyógyszeripari társaságok újra és újra lecsapnak majd az értékes biotechnológiai cégekre”.