2024.03.29. - Auguszta

Milyen jelei lehetnek a klimax közeledtének?

A kutatók azt mondják, manapság egyre késõbb esnek át a nõk a változó kor kellemetlenségein (egyes esetekben gyötrelmein), idõsebb korban, mint anno nagyanyánk. Azonban az sem ritka, ha egy nõnek harmincas évei második felében marad el a menstruációja.

És persze a klimax jóval összetettebb annál, mint hogy valakinek nem jelentkezik többé a havi vérzése, hiszen ilyenkor tulajdonképpen megváltozik a nõk szervezetének hormontermelése, emellett ettõl az idõszaktól kezdve csökken lényegesen a csontállomány, amely gyakoribb törésekhez vezethet.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A legfontosabb és legárulkodóbb jel a ciklus rendszertelenné válása, magának a vérzésnek az erõssége, illetve idõtartama hosszabb vagy rövidebb lehet. Ha azonban a menstruáció már 10-14 napig tart, illetve nagyon erõs, orvoshoz kell fordulni, mert ez nemcsak a menopauza elsõ jele lehet, hanem komoly betegségeké is.

A hõhullámok, az ok nélkül jelentkezõ borzongások, hidegrázások is a menopauzára utalnak, ahogy a hirtelen fellépõ izzadásrohamok is.

A klimax jellegzetes elsõ tünetei közé tartozik a hangulatváltozás is, az ok nélküli rosszkedv, az ingerlékenység, a feszültség, türelmetlenség, szívdobogásérzés éjszakánként.

Mellfeszülés is korán elõfordulhat, mert a hormontermelés megváltozása miatt felszaporodik a mirigyes állomány, valamint a nõi nemi hormon lecsökkenése elõidézheti az erõteljesebb szõrnövekedést is.

A testben ilyenkor lezajló egyéb folyamatoknak más hatásai is vannak, így húgyúti panaszok (vizelettartási problémák), ízületi- és csontfájdalmak, fejfájás, szédülés. Ha emellett gyakrabban kapunk el fertõzõ betegségeket, vagyis úgy érezzük, szervezetünk kevésbé ellenálló, az még jobban erõsítheti gyanúnkat.

Minél többet tapasztalunk ezekbõl a jelekbõl, annál biztosasabb, hogy a változókor egyre közelebb van, ezért nem árt, ha a biztonság kedvéért felkeressük nõgyógyászunkat! Ám van egy kis reménysugár azoknak, akik félnek ezektõl a tünetektõl: a nõk egy része egyáltalán nem érez semmit akkor, amikor testében ezek a változások zajlanak, vagyis teljesen panaszmentes!