2024.04.16. - Csongor

Vizsgálati eredmények elferdítésével gyanúsítják a Pfizert

Klinikai vizsgálatok eredményeinek manipulálásával vádolják a Pfizert egy Egyesült Államokban zajló bírósági perben. Az eljárás során olyan belsõ dokumentumok kerültek elõ, melyek arra utalnak, hogy a gyógyszergyár megpróbálta visszatartani azokat a klinikai adatokat, amelyek egyik – hazánkban is forgalomban lévõ – termékük ellen szóltak.

A vád szerint a kérdéses antiepileptikummal kapcsolatban kapott tudományos eredményeket a vállalat törzskönyvezõi abból a célból befolyásolták, hogy legalább 2003-ig fenntartható legyen a gyógyszer forgalmának növelése.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A módszer az volt, hogy késleltették a kedvezõtlennek ítélt közlemények megjelentetését, illetve megváltoztatták az adatokból levont következtetéseket.

A gyógyszergyár mindazonáltal tagadja a vádakat. Egyik szóvivõjük nyilatkozota szerint „a Pfizer – kimenetelüktõl függetlenül – elkötelezett híve az orvosi vagy tudományos szempontból jelentõs eredmények közzétételének.”

A szóban forgó, epilepszia kezelésére szolgáló termék 2004-ig (a generikumok megjelenéséig) a Pfizer egyik legnagyobb forgalmú gyógyszere volt. Egyedül a 2003-as évben 2,7 milliárd dollár bevételt produkált. 2004-ben a Pfizer 430 millió dollárt fizetett és elismerte bûnösségét abban a perben, amely szerint a készítménnyel illegális marketingtevékenységet folytatott, amikor migrénellenes és fájdalomcsillapító hatását hirdette. Utóbbi két indikációt ugyanakkor a hatóság nem engedélyezte.

Az egész per egyébként egy olyan folyamat részét képezi, amely szinte a teljes gyógyszeripart érinti. Az utóbbi idõben ugyanis sok más céggel kapcsolatban is elterjedt, hogy marketing pozíciója javítása céljából befolyásolja a klinikai kutatások menetét és kimenetelét. Példaként említhetõ a hírhedt Vioxx-eset (Merck & Co) vagy az idei év elején kirobbant Vytorin-ügy is (Merck és Schering-Plough).