2024.04.19. - Emma

Kb. 16 millió intravénás kábítószerhasználó - majdnem minden ötödik AIDS-es

Kb. 16 millió intravénás kábítószerhasználó - majdnem minden ötödik AIDS-es
Világszerte kb. 16 millió az intravénás kábítószerhasználók száma, és közülük majdnem minden ötbõl egynél kimutatható az AIDS vírusa – áll a Lancetben megjelent becslésben.

Az intravénás kábítószerélvezõk számát a világon 15,9 millióra becsülik, közülük kb. hárommillióan hordozzák a HIV vírust. A legtöbb intravénás kábítószerfüggõ Kínában található, számuk 2,35 millióra tehetõ, közülük körübelül 12,3 százalék HIV fertõzött. Az Egyesült Államok a második összességében 1,85 millió intravénás kábítószerélvezõvel, akiknek 15,6 százaléka fertõzött.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A jelentés figyelmeztet a HIV-fertõzések magas számára Ukrajnában és Oroszországban (42 illetve 37 százalék).A jelentés vezetõ szerzõje Bradley Mathers, a sydney Új-Dél-Wales Egyetem Nemzeti Drog- és Alkoholkutató Központjának munkatársa, maga a jelentés pedig hivatalos nemzeti számadatok és szakértõbizottság által elfogadott cikkeket megjelentetõ folyóiratokban megjelent becslések alapján készült.

148 ország szerepel a jelentésben, de a szerzõk elismerik, hogy sok a fehér folt ott, ahol teljesen vagy részben hiányoznak az adatok, és nagy a becslések szórása. „A legaggasztóbb jeleket mutató országok Délkelet-Ázsiában, Kelet-Európában és Latin-Amerikában találhatók, ahol néhány intravénás kábítószerélvezõ szubkultúrában 40 százalék felett van a HIV elõfordulásának aránya” – áll a jelentésben.

A vénás kábítószerhasználat a globális AIDS-pandémia egyik fõ kiváltója. A HIV vírus a fertõzött intravénás kábítószeresekrõl közös tûhasználattal, illetve prostitúcióval (a napi adag megszerzése érdekében így próbálnak pénzhez jutni) terjed, a vírus így eljuthat a népesség többi részéhez is. Az AIDS elleni kampányok szervezõi szerint a probléma ellen teljes fegyverzetben kell küzdeni, a tûcsereprogramtól (használt tûk cseréje sterilekre) kezdve a metadonkezelésig (opiátszármazék, melyet az intravénás kábítószerfogyasztók leszoktatására használnak).