2024.04.18. - Andrea, Ilma

Nem indul etikai vizsgálat a Walesben elbocsátott magyar orvos ellen

Nem indul etikai vizsgálat a Walesben elbocsátott magyar orvos ellen, akit korábban töröltek a brit nyilvántartásból.

Tévedések sorozata - köztük rákos daganat fel nem ismerése - miatt töröltek egy magyar orvost a brit orvosi nyilvántartásból, aki ma a szegedi patológiai klinikán praktizál. Magyarországra semmiféle hivatalos értesítés nem érkezett vele kapcsolatban, az egészségügyi tárca azonnali tájékoztatást kért - írja egy napilap.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A Walesonline hírére hivatkozva korábban beszámoltunk arról, hogy a brit orvosi regisztert vezetõ szervezet (GMC) "sokkoló tévedések" miatt vonta vissza a walesi Llanelli városában dolgozó, 40 éves Dr. Tóth Zs. Endre mûködési engedélyét. Az orvos tavaly február és július között dolgozott kórszövettani konzultánsként a Fülöp herceg nevét viselõ kórházban. Ez alatt az idõ alatt egy ízben például nem ismerte fel, hogy egy nõbeteg lábán lévõ szemölcs rákos burjánzásnak indult, de a beszámoló szerint félrediagnosztizált súlyos bélrendszeri és májbetegségeket is. Mintegy 1200 minta került elé, ebbõl 43-nak a diagnózisa "ad okot aggodalomra".

Ha a sajtóhírek valósnak bizonyulnak, az egészségügyi tárca kezdeményezheti az orvos tevékenységének ellenõrzését, illetve ezzel egyidejûleg egy etikai vizsgálatot - írja a Népszabadság. Dr. Orosz Zsolt, a Magyar Patológusok Társaságának elnöke szerint Angliában léteznek olyan szakmai szervezetek, amelyek véleménye, jóváhagyása nélkül szinte nem történhet semmi. Magyarországon viszont nem.

Személyes konfliktus hozta nehéz helyzetbe a magyar kollégát - így tudja dr. Schaff Zsuzsa, egyetemi tanár, a Patológiai Szakmai Kollégium elnöke. - Az az itthon is gyakori eset fordult elõ Angliában, hogy a fiatal kolléga egyedül diagnosztizált, konzultációs lehetõség nélkül. Nálunk a patológiai osztályokon az esetek harminc-negyven százalékában egy, legfeljebb két orvosnak sokszor megfelelõ diagnosztikai háttér nélkül kell szakvéleményt adnia - mondja a kollégium elnöke a napilapnak. Már többször kezdeményezték, hogy centralizálják a patológiákat, s oda koncentrálják a vizsgálatokat, ahol akár nyolc-tíz kolléga is láthatja a leleteket.