2024.04.23. - Béla

Globális lépések kellenek, hogy visszaszorítsuk az antibiotikumok szükségtelen alkalmazását

Globális lépések kellenek, hogy visszaszorítsuk az antibiotikumok szükségtelen alkalmazását
Egy nemzetközi kutatócsoport szerint az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók járványa fenyeget.

"Összehangolt globális lépések szükségesek, hogy visszaszorítsuk az antibiotikumok szükségtelen alkalmazását, ellenkezõ esetben a gyógyításban visszatérhetünk az antibiotikumok elõtti korba" - írja Otto Cars, az Uppsalai Egyetem docense. Amennyiben elmaradnak ezek a lépések, a gyógyszer-rezisztencia fenyegetheti a gyógyítás eredményességét.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mint rámutatnak, minden egyes esetben, amikor antibiotikumot rendelnek, valamennyit felélnek a gyógyszer hatékonyságából, csökkentve ezzel jövõbeli alkalmazhatóságukat. Ennél fogva az antibiotikumokat többé nem lehet megújuló gyógyszerforrásként kezelni.

A szerzõk szerint az antibiotikumok aggasztó tempóban veszítenek a hatékonyságukból, ugyanakkor csökken a megjelenõ új készítmények száma. Míg 1930 és 1970 között az antibiotikumok tucatnyi új családja jelent meg, azóta mindössze két csoport bukkant fel a piacon.

Az Európai Betegségmegelõzési és Ellenõrzési Központ (European Centre for Disease Prevention Control) szerint kontinensünket járványügyi szempontból elsõsorban az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók fenyegetik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig még 2000-ben mutatott rá arra, hogy a rezisztens baktériumtörzsek gondjának megoldása révén elõzhetõk meg a jövõbeli egészségügyi katasztrófák.

A Science Daily tudományos hírportál által ismertetett cikk szerzõi felteszik a kérdést, hogy ily komoly figyelmeztetések ellenére miért nem történik semmi érdemleges. Mint rámutatnak, még mindig túl sok antibiotikumot írnak fel az orvosok, ahogy elterjedt az öngyógyítás is, amikor az elõzõ betegség után visszamaradt készítményeket az emberek gondolkodás nélkül beszedik.

Keveset tud a közvélemény az antibiotikum-rezisztenciának az egyénre, az egészségügyi ellátásra és a társadalomra gyakorolt gazdasági hatásairól. Feltehetõen ezzel is magyarázható a politikusok, a közegészségügyi szakemberek és a fogyasztók részérõl megnyilvánuló közöny.

További gond, hogy kevés erõfeszítés történik új antibiotikumok kifejlesztése érdekében. Mint a kutatók rámutatnak, mindenekelõtt új hatásmechanizmusú antibiotikumok kifejlesztésére van szükség, s emellett szigorúan szabályozni kell ezek alkalmazását.

"Nem szabad megismételni a múlt hibáit" - hangsúlyozzák a szerzõk, akik szerint ebben mindenekelõtt a fogyasztók felvilágosítására kell helyezni a hangsúlyt. Az embereknek ugyanis meg kell érteniük, hogy amennyiben szükségtelenül szedik az antibiotikumokat, ezzel mások gyógyulási esélyeit csökkentik.