2024.04.25. - Márk

A nõgyászati rákszûrés fontossága

A nõgyászati rákszûrés fontossága
Magyarországon mind a nõk, mind a férfiak várható életkora 5-8 évvel alacsonyabb, mint Nyugat-Európában. Ennek egyik oka, hogy nálunk sajnos nem igazán érték az egészség.

A nõgyógyászati rosszindulatú daganatok legnagyobb százalékát a méhnyakrák adja. Ez sajnos nem az idõskorúak betegsége; leggyakoribb elõfordulása a 35. és 60. év közé tehetõ, de ennél fiatalabb korban is találkozhatunk vele. (Saját praxisomban a legfiatalabb ilyen beteg 27 éves korában halt meg (!) ebben a kórban.) Ebbõl következik hogy ezen korosztály halálozásának egyik vezetõ oka a méhnyakrák.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Hová menjünk szûrésre?
Hazánkban a nõgyógyászati szûrõvizsgálat mindenki számára hozzáférhetõ. Röviden úgy fogalmazhatok, hogy ahol nõgyógyász szakorvos "elõfordul", ott a rákszûrés is kivitelezhetõ. Elsõsorban a szakorvosi rendelõintézetek nõgyógyászati szakrendelésein végeztethetünk rákszûrést. További lehetõségek az onkológiai gondozók, a kórházak nõgyógyászati szakambulanciái és a magánorvosi rendelések.

Mibõl áll a rákszûrés?
Elsõ lépés az ún. bimanuális - kézzel történõ vizsgálat, mellyel a nõgyógyász áttapintja a kismedencében elhelyezkedõ nõgyógyászati belsõ szerveket (méh, petefészkek). Ezt követi a hüvely feltárás tükörrel (közismertebb és népszerûbb nevén kacsával). Ilyenkor a nõgyógyász szabad szemmel megtekinti a hüvelyfalat és a méhszáj felszínét, majd következik a méhszáj átvizsgálása nagyítóval (kolposzkóppal). Ezen szakasz utolsó lépése a méhszáj felszínérõl illetve a nyakcsatornából történõ mintavétel, melyet mikroszkópos vizsgálatra szövettanász szakorvoshoz küldenek. Végül, de nem utolsó sorban sor kerül az emlõk áttapintására.

Mit nyújt a rendszeres szûrés?
Évenkénti rendszeres szûréssel a méhnyakrák kezdeti (ún. nulla) stádiumban kimutatható, amikor még semmilyen tünete sincs és panaszt sem okoz. Ugyancsak felfedezhetõek ilyenkor a még korábbi, a rákos folyamatot megelõzõ elváltozások. Emellett, de nem mellékesen a mikroszkópos vizsgálatból kiderülhet a HPV (humán papillóma vírus) jelenléte valamint "banális" - gomba, trichomonas, baktérium által okozott - hüvelyfertõzések fennállása is.

Hangsúlyozni kell, hogy a nevébõl adódóan a rákszûrés csak szûrés! Kóros folyamat gyanúja esetén kórházban elvégezhetõ szövettani vizsgálatra (méhszájból való kimetszésre) van szükség. Ez vezet az egzakt, biztos diagnózis felállításához. Ennek ismeretében megfelelõ kezeléssel 100 százalékos (!) gyógyulási eredmény érhetõ el.