2024.04.20. - Tivadar

Siketek és hallók találkozása a Siketek Világnapja alkalmából

Hazánk lakosságának 10%-a küszködik valamilyen mértékû hallásproblémával. WHO adatok szerint 60 ezer a siketek, s mintegy 300 ezer a súlyos fokban nagyothallók száma Magyarországon.

A Siketek Világnapját a Siketek Nemzetközi Szövetségének határozata alapján 1958 óta ünnepeljük minden év szeptemberének utolsó vasárnapján. A figyelemfelhívás mellett a siketek és hallók találkozása a cél, hogy a különbségek feloldódjanak a megismerésben.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Emellett a siketek egymás közti tapasztalatcseréjére is lehetõség nyílik az ilyen alkalmakon. Idén a Gödör Klub ad helyet a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) által életre hívott kétnapos programsorozatnak szeptember 19-20-án Láthatatlan kultúra címmel. Jelnyelvi filmek vetítése, nemzetközi jelnyelvi konferencia, családi programok, jelnyelvi színház, ismerkedés a jelnyelvvel és egy finn sztár rapper, a siket Sign Mark fellépése teszi színessé a programot.

A Nemzeti Alaptanterv tantervi irányelvében szerepel, hogy a siket gyermek óvodai és iskolai nevelése, oktatása jelnyelven is folyhat. Ennek ellenére a gyógypedagógusok és a jelnyelven oktató pedagógusok még mindig nincsenek felkészülve a bilingvális oktatásra.

A siket és nagyothalló emberek egyenlõ esélyû érvényesülési lehetõségét nagyban segítené, ha több szakképzett jelnyelvi tolmács, feliratozó jegyzetelõ lenne. Ezen a helyzeten szeretne segíteni képzések kidolgozásával a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlõségéért Közalapítvány. A munka szerteágazó és több témacsoportban zajlik. „A jelnyelvi képzések és továbbképzések” munkacsoport azért alakult, hogy a siket és nagyothalló emberek életét könnyebbé tegye azáltal, hogy például fejleszti a jelnyelvoktatást.

A jelnyelvet ugyanolyan értékû nyelvként kellene kezelni, mint bármelyik idegen nyelvet. A siketen született emberek a jelnyelvet anyanyelvként, elsõ nyelvként sajátítják el, csak ezt követi a magyar megtanulása, ami számukra olyan, mint mikor egy magyar megtanul angolul, tehát második nyelv. A Közalapítvány szeretné elérni a jövõben a különbözõ jelnyelvi tanfolyamok akkreditációját a felnõttképzésben.

A képzések kidolgozásába bevonják az érintetteket is, a munkacsoportok többségében van siket szakértõ, sõt van olyan csoport, ahol õk vannak többségben. Remélhetõleg munkájuk nyomán a jövõben országszerte nõni fog a jelnyelvet ismerõ szakemberek száma a lehetõ legtöbb szakterületen, de a pedagógusok körében feltétlenül.