2024.04.20. - Tivadar

Egyre hosszabb allergiszezonra kell számítani a jövõben

Egyre hosszabb allergiszezonra kell számítani a jövõben
Parlagfû-allergiája tünetei egyre rosszabbak? Amerikai kutatók szerint ebben a globális felmelegedés a bûnös, és sajnos a jövõbeni kilátások egyre rosszabbak: az allergia tüneteit a globális klímaváltozás valószínûleg egyre súlyosabbá teszi.

A legújabb kutatások szerint a növekvõ hõmérséklet és széndioxid-szint hosszabb allergiaszezont és magasabb pollenkoncentrációt okoz. Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia hivatalos lapja egész szeptemberi számát annak a témának szenteli, hogy hogyan hat a klímaváltozás az allergiára.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kutatók határozottan egyetértenek abban, hogy a klímaváltozás rengeteg allergiát okozó növényre van hatással, hosszabb pollenszezont okoz, és növeli a megbetegedések számát a késõ nyári idõszaktól kezdve.

Richard W. Weber, az akadémia Aerobiológiai Tanácsának elnöke leírja, hogy a széndioxidszint emelkedése 61-90%-kal növelte a pollentermelést bizonyos parlagfüvek esetében. Egy parlagfû növény egy átlagos szezon alatt 1 milliárd pollenszemcsét termel. Mivel a szemcsék igen könnyûek, akár 300 kilométert is utazhatnak a széllel, így egyetlen szabadtéri hely sincs biztonságban tõlük.

Az õszi allergiák közül a legmeghatározóbbnak számító parlagfû-allergia esetében az injekciók vagy az immunterápia 90 százalékig hatékonyak lehetnek. A betegek ezen kívül számos egyszerû intézkedéssel enyhíthetnek tüneteiken:
- Tartsuk csukva az ablakokat, hogy a pollenek ne kerülhessenek be a lakásba! Használjunk inkább légkondicionálót, amely megszûri a levegõt!
- Ne menjünk a szabadba, amikor a pollenkoncentráció a legmagasabb! (Általában délelõtt 10 és délután 4 között.)
- Váltsunk ruhát a szabadtéri tartózkodás után, és ne szárítsuk a ruhákat szabad levegõn!
- Alvás elõtt zuhanyozzunk le, hogy eltávolítsuk a polleneket a hajunkból és a bõrünkrõl, így nem kerülhetnek be az ágyunkba.
- Ellenõrizzük a napi pollenszintet közvetlen környezetünkben az internet segítségével!
- Keressünk fel hivatalos allergológust, hogy diagnosztizálja és kezelje allergiánkat!