2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Helyzetek, amikor érdemes pszichológushoz fordulni a gyermekkel

Helyzetek, amikor érdemes pszichológushoz fordulni a gyermekkel
A pszichológus szó hallatán az anyai ösztönök azonnali tiltakozást váltanak ki. Pedig bizonyos esetekben nagy szükség lenne a szakemberre.

Az iskolába kerülés vízválasztó lehet a gyerekek és szüleik számára, ha ugyanis eddig nem volt gond a gyerkõccel, akkor most lehet. Érdemes az elsõ idõben fokozott figyelemmel lenni a gyerek iránt, a kevés játék, a kevesebb pihenés, az új közösség, valamint a tanulás számos olyan helyzetet teremt, amiben helyt kell állnia.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

- Álmatlan éjszakák
A leendõ és a már gyakorló szülõknek sem ismeretlen a gyakori éjszakai felébredés ténye. A kicsiknél mindez természetes, ám ha még kisiskolás korban is gyakran felébred a gyerek az éjszaka közepén, sõt az elalvás is nehezebben megy számára, érdemes komolyan venni a kérdést.

A kisgyerekkori alvászavarok mögött, fõként ha azok az iskolába kerülést követõen jelentkeznek gyakrabban, szinte biztos, hogy valamilyen lelki konfliktus áll. Az alászavarokat sok esetben az iskolai teljesítménykényszer okozza, fekete ponttól vagy rossz jegytõl való félelem, a várható büntetés miatti szorongás.

Sajnos ez nemcsak azokat a gyerekeket érinti, akik nem megfelelõ családi körülmények között nevelkednek, éppen ezért nagyon fontos ügyelni arra, hogy az ember hogyan is kezeli szülõként ezeket a helyzeteket. Fontos rendszeresen beszélgetni a gyerekkel, és mindent megtenni azért, hogy kiderüljön, mi is okoz akkora stresszt számára. Ha mindez egyedül nem megy, ráadásul az alvászavarok nem szûnnek, ne szégyelj segítséget kérni szakembertõl, legyen az a pedagógus, szükség esetén pedig egy pszichológus.

- Ha duci a gyerek
Természetesen alkat kérdése is, hogy ki milyen testfelépítésû és mennyire hajlamos a hízásra. A túlsúly azonban egy gyereknél nem feltétlenül természetes, az elhízás így jel is lehet arra utalóan, hogy valami nincs rendben a csemetével.

Általános probléma a szülõknél, hogy etetik a gyereket: állandóan azt figyelik az asztalnál, hogy mennyit evett, sok szülõ ráadásul addig nem is engedi felállni az asztaltól a kicsit, amíg az legalább még egy-két kanállal le nem nyel az ételbõl. Mindez azonban nem egészen helyes, hiszen hosszú távon káros következményekkel járhat. A gyerek ugyanis megtanulja, hogy akkor lesz elégedett vele a szülõ, ha rendesen eszik, sõt sok gyerek huzamosabb ideig fennálló stressz hatására késõbb saját maga önvigasztalására fordul az ételhez.

A túl gyakori evés aztán elhízáshoz vezet, aminek következménye az osztálytársak csúfolódása, rosszabb esetben a gyerek kiközösítése. Innen pedig egyenes út vezet a szorongáshoz. Érdemes ezért egészségesebben kezelni az evés kérdését, és komolyabban odafigyelni az evészavarokra, fõként akkor, ha az addig szinte állandóan evõ gyerek napról napra egyre inkább visszautasítja az ételt vagy még többet kezd enni, és egyre kevesebb kedve van iskolába járni.

- Ha bepisil a kicsi
Kisgyerekeknél elõfordul, hogy bepisilnek alvás közben, ha azonban ez késõbb, 4-5 éves kora után is rendszeresen elõfordul, nem szabad elsiklani a dolog felett. Az éjszakai ágybavizelés testi okokra is visszavezethetõ, de sok esetben valamilyen lelki konfliktus áll a hátterében. A problémát ráadásul fokozza, hogy a bepisilés ténye a gyereket is megviseli, ami további szorongást okozhat.

Ha a dolog rendszeres, esetleg az iskolába kerülést követõen jelentkezett, érdemes szakemberhez fordulni, ha pedig semmilyen szervi problémával nem magyarázható a bepisilés, akkor pszichológus segítségét kérni.

Ugyanez a helyzet a bekakilással, ami sokkal ritkábban jelentkezik a gyerekeknél, ám annál súlyosabb lelki problémákra utal. Általában a szülõ és a kicsi korai kapcsolatában bekövetkezett zavarral, vagy erõs stressznyomással magyarázható. Mindez ráadásul még inkább fokozza a kicsi szégyenérzetét, ami komoly lelki válsághoz vezethet. Ha többször elõfordult, hogy bekakilt éjszaka, minél elõbb tanácsos orvoshoz fordulni, ha pedig az emésztéssel kapcsolatos problémák kizárhatók, pszichológus segítségét kérni.

Sokan tartózkodnak, sõt elzárkóznak attól, hogy pszichológus segítségét kérjék, mondván hogy a gyerek nem hülye. Természetesen nem is tanácsos minden aprósággal szakemberhez rohangálni. Sõt számtalan problémát a szülõ saját maga is képes megoldani azzal, ha kicsit jobban odafigyel a gyermekére, büntetés helyett biztosítja arról, hogy a segítségére van - és türelemmel ténylegesen mellette is áll -, valamint ügyel arra, hogy legalább otthon elkerülje a teljesítménykényszer okozta stressz. Ha azonban mindez nem vezet célra, a gyerek érdekében nem szabad elzárkózni a külsõ segítségtõl! Arról nem is beszélve, hogy sokszor a szülõnek sem árt, ha újragondolja a nevelési stratégiáját.