2024.04.25. - Márk

Egyre gyorsuló privatizáció a magyar egészségügyben

Egyre gyorsuló privatizáció a magyar egészségügyben
A fõvárosban is teret nyer a privatizáció - hívta fel a figyelmet Pesti Imre, az Országgyûlés egészségügyi bizottságának tagja sajtótájékoztatóján. Szerinte az egészségügyi reform negatív hatásai mellett az egyik legkevésbé kívánatos az, hogy felgyorsuljon a privatizáció az egészségügyben.

Pesti Imre kiemelte: az egyetlen szocialista vezetésû megyében, Heves megyében szinte valamennyi fekvõbeteg gyógyintézmény egyetlen cég, a HospInvest tulajdonába került.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A fõvárosban az elmúlt idõszakban megfogalmazódott az úgynevezett egészségügyi modell szükségessége. Mint elmondta, a fõváros egészségügyi vezetésének részérõl a fõvárosi egészségügyi modell kapcsán a legfõbb indok az volt, hogy erõsíteni kell a tulajdonosi befolyást, a tulajdonosi szemléletet.

Ezzel párhuzamosan azt látjuk, hogy elindult a privatizáció is - tette hozzá Pesti Imre. Az Országos Baleseti Intézetben, a Péterfy Sándor utcai kórházban és az Erzsébet kórházban is megszerezte a külsõ és a belsõ patikákat a HospInvest tulajdonosi köréhez tartozó Ispotály - fejtette ki -, ami azt jelenti, hogy elindult az értékesebb szolgáltatások a kimazsolázása.

Mint fogalmazott, semmilyen tekintetben nem kívánatos, hogy a betegek gyógyszerellátását egy magáncég kontrollálja, majd hozzátette: ez tovább fogja rontani a betegellátás színvonalát.

Ez semmilyen tekintetben nincs összhangban azzal, amit a fõpolgármester-helyettes korábban mondott, akinek most lehetõsége van arra, hogy ezt megakadályozza, hiszen a szerzõdés csak akkor lesz érvényes, ha azt a fõpolgármester-helyettes azt aláírásával hitelesíti.

A másik ilyen privatizáció a fõváros Bajcsy-Zsilinszky kórházában zajlott - mutatott rá Pesti Imre -, ahol a takarítást, a karbantartást, az õrzést és az élelmezést adták ki egy magáncégnek, ami évente 330 millió forintos bevétel a magáncég számára.

Ez azért furcsa, mert úgy tûnik, hogy egy-másfél éven belül elindul a fõvárosi egészségügyi modell - mutatott rá Pesti Imre. 'És vajon szolgálja-e a közös érdeket, ha most ezeket a részeket egy intézmény privatizálja?' - tette fel a kérdést. Hiszen 8-10-12 intézményt a fõváros gazdaságosabban tud üzemeltetni, ha egy kézben összpontosul a karbantartás, élelmezés. Az egészségügyi modell bevezetése elõtt másfél évvel ezeket privatizálni megengedhetetlen és tisztességtelen - fûzte hozzá.

Szólt az egészségügyi modellre költött tanulmányok összköltségérõl is, amely eléri a 400 millió forintot. Mint mondta, ez akkor igazán felháborító, hogyha figyelembe vesszük, hogy Székely Tamás a Mikola István által írt levélre válaszolva közölte, hogy a kormány 250 millió forintot költött a teljes egészségügyi reform kapcsán szükséges tanulmányok megírására.

'Felkérjük a fõpolgármester-helyettest, hogy nyilatkozzon: komolyan gondolja az egészségügyi modellt, és az egészségügyi modell kapcsán a pénzlenyúlást és a privatizációt támogatja vagy sem? Színt kell vallania, mert amennyiben az elõbb említett két privatizáció megvalósul, akkor a fõváros az egészségügyi modell kapcsán nem tesz mást, mint kiárusítja az egészségügyi vagyont' - mondta végül Pesti Imre.