2024.04.24. - György

A körülmetélés nagyobb védelmet nyújthat a férfiak számára az AIDS vírus ellen

A körülmetélés nagyobb védelmet nyújthat a férfiak számára az AIDS vírus ellen
A körülmetélés - a legújabb kutatások szerint - nagyobb védelmet nyújt a férfiak számára az AIDS vírus ellen. Az idén Mexikóvárosban megrendezésre került AIDS konferencián prezentált adatok szerint a körülmetélés nem csak az AIDS, de más szexuális úton terjedõ betegségek ellen is védelmet nyújthat.

Az eredmények szerint a két éves kutatás után a körülmetélt férfiak közül 59 százalékkal kevesebben hordozták a humán immundeficiencia vírust (HIV), mint a körülmetéletlen férfiak csoportjában lévõk közül.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Robert Bailey, az Illinois Egyetem munkatársa a Kisumuban, Kenyában végzett kutatásairól tartott beszámolót. A kutatásban 2784 körülmetéletlen, egészséges (nem HIV-fertõzött) férfi vett részt, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjait körülmetélték, majd egy késõbbi idõpontban mind a két csoport tagjait letesztelték HIV-re. Az eredmények szerint a két éves kutatás után a körülmetélt férfiak közül 59 százalékkal kevesebben hordozták a humán immundeficiencia vírust (HIV), mint a körülmetéletlen férfiak csoportjában lévõk közül.

A különbségek olyannyira hatalmasak voltak, hogy a két év után az addig körülmetéletlen férfiaknak is felajánlották a körülmetélés lehetõségét. A 17.-ik Nemzetközi AIDS Konferencián tartott beszámolójában Dr. Bailey már a fertõzés esélyének 60 százalékos csökkenésérõl számolt be, a laboratóriumi vértesztek ismeretében. Dr. Bailey és munkatársai 2009 decemberéig folytatják kutatásaikat, jelenleg 1739 résztvevõvel. "Úgy hisszük, a hosszabb kutatási idõ további százalékos növekedést eredményez majd a fertõzési esély tekintetében. Számításaink szerint akár 65 százalékra is növekedhetnek az értékek. Ez is mutatja, milyen hatalmas szerepet játszik a körülmetélés az AIDS elleni harcban" - nyilatkozta Dr. Bailey.

Eközben egy másik kutató, a dél-afrikai Dirk Taljaard is beszámolt saját kutatásairól a körülmetélés AIDS elleni harcban betöltött szerepérõl és hatásosságáról. A francia pénzbõl létrejött kutatás szintén 60 százalék körüli védelmet mutatott ki a körülmetélt férfiak esetében. Dr. Taljaard szerint ugyanakkor vizsgálataik alapján a körülmetélés nem nyújt védelmet a gonorrhea (kankó) ellen. A trichomonális vaginitis ellen ugyan nyújt némi védelmet, de ebben az esetben sem igazán hatásos. A trichomonális vaginitis egy parazita okozta betegség, amelyet szexuális közösülés útján kaphatnak el a férfiak.

A kutatás szerint a humán papilloma vírus (HPV) ellen azonban meglehetõsen hatásos a körülmetélés - közel 36 százalékban csökkenti a fertõzõdés esélyeit. A HPV fertõzés igen sok méhnyakrák és péniszdaganatos esetért tehetõ felelõssé.

A mostani kutatási eredmények fényében a körülmetélés szerepe valóban felértékelõdött az AIDS elleni harcban. Hatékonysága miatt bizonyos találgatások indultak meg egy új vakcina létezésérõl - a pletykák szerint ez az olcsó és biztonságos módszer megóvja a férfiakat a HIV-vírustól. A pletyka a közép-afrikai régióban terjedt el leginkább, ott, ahol jelenleg is közel 33 millió HIV-fertõzött él.

A körülmetélés népszerûsítése azonban egyesek szerint komoly vallási, kulturális és szexuális problémákat vethet fel, sõt, néhányan azt is hihetik, hogy a körülmetélés után már nincs szükségük az óvszer használatára. Sokan a körülmetéltek közül nem is egészségügyi, hanem pusztán szexuális örömszerzési okokból végeztetik el a mûtétet.

A körülmetélés hatékonyságának legvalószínûbb oka, hogy az elõbõr igen kiváló melegágyat biztosít a HIVnek, eltávolításával azonban ez a vírustelep megszûnik. Az elõbõr igen gazdag az úgynevezett Langerhans sejtekben, amelyek igen jó táptalajt biztosítanak az AIDS vírusának. A körülmetélés csak megfelelõ higiéniai körülmények között, szakember közremûködésével végezhetõ, a páciens tudtával és beleegyezésével. A férfiak körülmetélésének nõkre gyakorolt hatása egyelõre ismeretlen.