2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A jövõben kerüljük a kövér jelzõt, mert elkeseríti és megbántja a gyerekeket

A jövõben kerüljük a kövér jelzõt, mert elkeseríti és megbántja a gyerekeket
A brit egészségügyi hatóságok szerint a jövõben a "kövér" jelzõt kerüljük. A terv támadói szerint ez csak felesleges játék a szavakkal, hogy a kövér gyerekek szüleinek küldött levelekben csak túlsúlyosnak, de nem kövérnek nevezik a csemetéket.

Az egészségügyi hatóságok szerint a „kövér” jelzõ elkeseríti és megbántja az embereket, ezért a „nagyon túlsúlyos” jelzõt kell használni a 30 feletti testtömegindexszel (BMI-vel) rendelkezõ gyermekek esetében. A Nemzeti Elhízás Fórum „finomkodó”-nak és „kényeskedõ”-nek nevezte a kormányt a szó kerülgetése miatt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az elõterjesztés célja, hogy felhívják a figyelmet a Nagy-Britanniában egyre növekvõ méreteket öltõ problémára, ám a levelek a szülõkre hárítják a felelõsséget, hogy konzultáljanak orvosukkal, vagy az iskolai védõnõvel elhízott gyermekük ügyében. A szülõknek szóló információ tartalmazza majd a gyermek testmagasságát és súlyát, valamint azt is, hogy sovány, egészséges súlyú, túlsúlyos, vagy nagyon túlsúlyos-e a gyermek.

Will Cavendish, az Egészségügyi Minisztérium egészségügyi és népjóléti igazgatója szerint fennáll a veszély, hogy ha a levélben a „kövér” szó szerepel, a szülõk egyáltalán nem fognak semmit tenni. „Nem tiltottuk meg (a „kövér” szót), csak úgy döntöttünk, nem használjuk” – fogalmazott. „Nem érdemes olyan levelet kiküldeni, amely semmiféle hatást nem fog elérni.” Tom Fry, a Nemzeti Elhízás Fórum elnökségi tagja elmondta, hogy amerikai kutatók már egyszer javasolták a „kövér” szó betiltását, ám utóbb úgy döntöttek, mégis szükség van rá. „Az amerikaiak újra használják a fogalmat, mivel így egy kicsit sokkolni tudják a szülõket, akik ennek hatására talán felébrednek. Tény, hogy kellemetlen hallani ezt a szót, ám épp az a lényeg, hogy a szülõk fejében megkonduljon a vészharang. Véleményem szerint az Egészségügyi Minisztérium hozzáállása finomkodó és kényeskedõ.”

A BMI-t széles körben használják az elhízás felmérésére. A magasság és a testsúly segítségével számolható ki, úgy, hogy a kilogrammban mért súlyt osztjuk a méterben mért magasság négyzetével. 30 feletti BMI esetén beszélünk kövérségrõl. Országos program keretében mérik a gyerekek súlyát és magasságát 4-5 éves korban, majd még egyszer 10-11 éves korban, ám a szülõk kivehetik gyermeküket a programból. 2005-2006-os eredmények alapján a súlyosabb gyermekeket gyakrabban mentik fel szüleik a részvétel alól.