2024.04.24. - György

11,5 milliárd forint a légimentés helyzetének javítására

11,5 milliárd forint a légimentés helyzetének javítására
A múlt héten történt helikopterbaleset után a tárca megvizsgálta a légimentés helyzetét. 2002-ig a légimentés leszállóágban volt, hosszú éveken át korszerûtlen Mi-2 gépeket használtak légimentésre, melyeket 2006 –tól - ekkor kezdõdött a légimentés minõségi fejlesztése- cseréltünk modern, korszerû helikopterekre.

Jelenleg 5 db. Eurocopter EC135 T2, és 3 db. Eurocopter AS 350B Ecureuil áll a betegek rendelkezésére - áll az EÜM sajtóközleményében.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az EÜM sajtóközleménye

2002 és 2006 között átlagosan évi 700 milliót (+ nagyjavításra 600 milliót ) ,2006-ban 800 milliót, 2007-ben 1 milliárd 300 milliót fordítottunk légimentésre, 2008 –ban pedig már 1 milliárd 500 milliót.

A minõségi fejlesztés három alappillére: a megfelelõ országos lefedettség biztosítása (légimentõ bázisok, illetve leszállóhelyek építése), korszerû eszközpark kialakítása, és a legmagasabb szintû szakemberképzés megszervezése volt. A helikopterek a legmodernebb orvostechnikai eszközökkel vannak felszerelve, így a légimentés technikai és szakmai feltételei európai szinten biztosítottak.

Jelenleg 6 légimentõ bázis üzemel Magyarországon: Budaörsön, Miskolcon, Pécsett, Debrecenben, Sármelléken, Balatonfüreden. A füredi légimentõ bázis az országban az egyetlen olyan állomás, ahol együtt található meg a földi- és légimentõ-jármûvekkel felszerelt eszközpark. A hat légimentõ bázisból nemsokára hét lesz, hiszen ezen a héten lesz eredményhirdetése a szentesi légibázis építésére kiírt közbeszerzési eljárásnak. Ez azt is jelenti, hogy a hetedik vagyis a regionális felosztást tekintve utolsó légimentõ bázis épül fel decemberig. A szentesi légimentõ-bázis felépítésével véglegesen megoldódik a dél-alföldi régió ellátása - addig is õsszel megnyitjuk a szolnoki ideiglenes bázist, ami a szentesi állomás elkészültéig biztosítja a légimentést - ezzel teljessé válik az ország biztonságos légimentését szolgáló hálózat.

A légimentés finanszírozása mind a fejlesztés, mind az üzemeltetés terén évek óta problémamentes: az elmúlt hat évben egyetlen bevetést sem kellett forráshiány miatt elhalasztani. A teljes légimentés átalakítás koncepciójának végrehajtása elkezdõdött és jelenleg is zajlik. Az új koncepciónak megfelelõen szakembereink speciális képzéseken vesznek részt. Ilyenek például: a HEMS crew member képzés, az ausztriai oktatások, havi továbbképzés, évi vizsga, CMR képzés.

A kormány továbbra is kiemelt figyelmet fordít a mentés és légimentés fejlesztésére, ezért erre a célra az Új Magyarország Fejlesztési Terv 11,5 milliárd forintot szán, illetve a mentésirányítási rendszer korszerûsítésére további 3,5 milliárdot különít el 6 régió számára, továbbá a közép-magyarországi régió, hasonló céllal, 600 millió forint pályázati pénzzel rendelkezik. A sürgõsségi ellátás fejlesztésérõl, a mentésrõl, légimentésrõl szóló uniós pályázat kiírása várhatóan kora õsszel megtörténik. A pályázat célja egyrészt az ellátatlan területeken a légimentés feltételeinek megteremtése, másrészt a meglévõ légimentõ bázisok fejlesztése.