2024.04.25. - Márk

A világon elõször kettõs karátültetést hajtottak végre Németországban

A világon elõször kettõs karátültetést hajtottak végre Németországban
Jól van az az 54 éves német férfi, akin a világon elõször kettõs karátültetést hajtottak végre egy müncheni klinikán.

A 15 órás, rendkívül komplikált mûtétre több évig készültek, Edgar Biemer plasztikai sebész és munkatársa, Christoph Höhnke vezényletével egy 30 fõs orvosi csapat végezte. A beteg - a Bild címû lap értesülése szerint egy allga:ui földmûves, aki egy kukoricaszecskázó-gépbe esett - hat éve veszítette el mindkét karját.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A 15 órás, rendkívül komplikált mûtétet, amelyre több évig készültek, Edgar Biemer plasztikai sebész és kollégája, Christoph Höhnke vezetésével egy 30 fõs orvosi csapat végezte. A beteg - a Bild címû lap értesülése szerint egy allga:ui földmûves, aki egy kukoricaszecskázó-gépbe esett - hat éve veszítette el mindkét karját. Höhnke doktor szemlátomást elérzékenyült, amikor a feleség elsõ látogatásáról beszélt. "Az asszony megfogta férje kezét és azt mondta: Olyan, mint a tiéd".

Az orvostudomány már hosszabb ideje képes ujjak, kezek és alsókarok átültetésére, de a két teljes kar átültetésével a müncheni sebészek történelmet írtak. Bár a mûtétet végzõ orvosoknak már voltak tapasztalataik patkányokon és kutyákon végzett kísérletekkel, ezt az operációt elõzõleg az anatómiai osztályon két hullán a legapróbb részletekig ki kellett próbálniuk.

Ezután már csak egy férfi donort kellett találni, aki életkorban, bõrszínben, nagyságban és vércsoportban megfelel a páciensnek. Július 25-én ez is meglett: egy elhunyt hozzátartozói hozzájárultak a karátültetéshez. Ezzel megkezdõdött a versenyfutás az idõvel: a donorszövet ugyanis - vérkeringés hiányában - lehûtött állapotban is legfeljebb néhány óráig õrzi meg mûködõképességét. Ráadásul a donor jóval magasabb volt, mint a befogadó.

"Megfelelõ hosszúságúra kellett vágnunk a csontokat" - mondta az egyik sebész. "A csontok gyógyulása az egész mûtét kritikus pontja" - tette hozzá. A beavatkozás nagy immunológiai kihívást jelent, mert a befogadó szervezet hajlamos arra, hogy kivesse magából az átültetett bõrt és csontvelõt. Ezért a beteg úgynevezett immunszupresszív gyógyszereket kap, amelyeket egész további életében szednie kell. Az idegsejtek lassú növekedése miatt csak szûk két év múlva lehet megmondani, hogy kezeit normálisan érezni is tudja-e majd.

Mindehhez erõs idegek és kitartás kell. Szerencsére ebben nincs hiány, és a család is teljes szívvel a beteg mellett áll. Az 54 éves férfi a sikeres mûtét után rehabalitációs osztályra kerül, ahol nagy türelemre lesz szüksége, és persze jó adag szerencsére is - mondta a mûtétet vezetõ Biemer doktor.