2024.04.23. - Béla

Több milliárd szegény ember az egész világon

Több milliárd szegény ember az egész világon
Az ENSZ mostanában megjelent közleménye szerint több mint kétmilliárd ember él rossz higiéniás körülmények között az egész világon.

A jelentés figyelmeztet, hogy ha az elkövetkezendõ hét évben nem lesz elegendõ forrás, a Milleniumi Fejlesztési Cél, mely szerint 2015-re felére csökkentik a megfelelõ közegészségügyi viszonyok nélkül élõ emberek számát, nem fog teljesülni. A beszámolót az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Egyesült Nemzetek Gyermekek Alapítványa (UNICEF) készítette.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"Ha folytatódik a jelenlegi tendencia, a Milleniumi higiéniás projekt több mint 700 millió emberrel kevesebbhez jut el a tervezettnél" - közölte Ann Veneman, az UNICEF vezérigazgatója. "Drámai változások nélkül nagy lesz a veszteség."

A legnagyobb számú lakosság Afrikában és Dél-Ázsiában érintett, ahol a hozzáférés aránya több mint 10 százalékkal a célkitûzésekben foglaltak alatt van. Eritreában például a lakosság mindössze 2 százaléka jutott megfelelõ toaletthez, öblítõs WC, latrina, vagy komposztáló WC formájában 1990-2006. között. Dél-Ázsiában még mindig körülbelül 778 millióan a szabad ég alatt végzik szükségüket, mely nagymértékben fokozza a hasmenés kockázatát gyermekek számára. A fejlõdõ országokban pedig ez a betegség a vezetõ halálok ebben a korosztályban, áll a riportban.

A biztonságos ivóvíz ügyében pozitívabb eredményekrõl számoltak be: 1990 óta elsõ ízben csökkent egymilliárd alá a nem megfelelõ ivóvizet fogyasztó emberek száma. "A mostani irányban haladva 2015-re a világ lakosságának több mint 90 százaléka jó minõségû ivóvizet fog kapni" - írják a szakértõk.

Egyes országokban hatalmas fejlõdésrõl számoltak be. Mianmarban (Burma) 1990 óta 68 százalékra sikerült emelni a megfelelõ ivóvízhez jutók arányát. Vietnámban is sikerült 47 százaléknak elérhetõvé tenni ugyanezt. Afrika szubszaharai része azonban továbbra sem lépett a biztonságos ivóvíz elterjesztésének útjára. Ennek egyik oka valószínûleg az, hogy a vízforrások nagyon távol találhatók az emberek lakóhelyétõl.

Az ENSZ riport szerint ha az ivóvízhez több mint 30 percet kell utazni, az emberek hajlamosak kevesebbet fogyasztani a távoli forrásból, és inkább a közelebbi, nem megbízható vízforrásokra hagyatkoznak. "Ha meg akarjuk menteni az embereket a szegénység csapdájából, és az egészség elõnyeit szeretnénk élvezni, az ivóvízzel és a csatornázással kell elkezdeni" - mondta el Margaret Chan a WHO fõigazgatója.