2024.04.24. - György

Antidepresszánsként is hat a szervezet alkotta opiorfin

Antidepresszánsként is hat az emberi szervezet által elõállított természetes fájdalomcsillapító, az opiorfin, amelyet a párizsi Pasteur Intézet tudósai kutatnak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az opiorfint 2006-ban fedezték fel a Catherine Rougeot által vezetett tudósok. A fájdalomcsillapító vegyületet azóta patkányokon vizsgálták, és mint kiderült, antidepresszánsként is mûködik. A szakemberek a Journal of Physiology and Pharmacology címû tudományos folyóirat nyári számában írtak felfedezésükrõl.

Az opiorfin a morfiumhoz hasonló hatást fejt ki, és másodlagos hatása sem jelentéktelen: az imipramin nevû szerhez hasonlóan antidepresszáns hatású, de híján van a piacon használt vegyület mellékhatásainak.

A fájdalom és a depresszió gyakran kapcsolódik össze - mutattak rá a francia kutatók, megjegyezve hogy az opiorfin így "kettõ az egyben" vegyület.

A természetes molekula kísérletekben történt alkalmazása során világossá vált, hogy a a morfiumhoz képest csekély mellékhatás mutatkozik. Emellett az opiorfinadagot nem kellett növelni a hatás szinten tartásához. Antidepresszánsként is ugyanolyan jótékonynak bizonyult, mint az imipramin, amely a depresszió elleni gyógyszerek alapvetõ összetevõje.

Ugyanakkor nem okoz túlzott izgatottságot, nincs nyugtató hatása, nem árt a hosszú távú memóriának - mint ahogy sok antidepresszáns.