2024.03.19. - József, Bánk

Reggel gyakoribb a szívinfarktus

Reggel gyakoribb a szívinfarktus
Ötször nagyobb eséllyel következik be szívinfarktus a kora reggeli órákban, különösen hajnali egy és öt óra között, emellett a szívroham ilyenkor sokkal súlyosabb, mint a nap késõbbi szakaszában – állítja egy új tanulmány.

A Nature címû szakfolyóiratban publikált tanulmány összefüggést talált az úgynevezett cirkadián ritmus (napi biológiai óra) és a kora reggeli órákban elõforduló szívinfarktusok elõfordulása között. A szakértõk úgy tudják, hogy a kora reggeli szívrohamot elsõsorban a kamrafibrilláció általi szokatlanul gyors szívverés okozza, nem pedig a lelassult szívfrekvencia.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az egereken végzett tanulmány során felfedezték, hogy molekuláris szinten bekövetkezõ változások okozhatják ezt a gyors szívritmust.

A KLF15 nevû fehérje a nap folyamán a biológiai ritmusnak megfelelõen változik. A tanulmány rámutatott, hogy ennek túl alacsony, vagy túl magas szinte változások sorát indítja el, amelyek megváltoztatják a káliumáramot, ami kihat a szívizomsejtek mûködésére. „Ez az idõintervallum kritikus”- magyarázta Dr. Xander Wehrens, a tanulmány egyik szerzõje.

„A ritmuszavar következtében ugyanis ilyenkor a szív nem tud elegendõ vért pumpálni, ami hirtelen halálhoz vezethet” – tette hozzá. A kutatást az egerek után embereken szeretnék elvégezni, hogy kiderüljön, a KLF 15-nek ugyanolyan fontos szerepe van-e, mint az állatoknál - olvasható a Fox News online kiadásában.

Forrás: OrientPress Hírügynökség