2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A spirális CT-vizsgálatok csökkentik a tüdõrákosok halálozási arányát

A spirális CT-vizsgálatok csökkentik a tüdõrákosok halálozási arányát
Húsz százalékkal csökkentik a tüdõrákosok halálozási arányát a spirális CT-vizsgálatok - állapította meg amerikai kutatók nagyszabású vizsgálata. A spirális vagy helikális CT-vel vált lehetõvé a test háromdimenziójú adatgyûjtése és feldolgozása. A hagyományos CT-vel szemben az ilyen komputertomográfos vizsgálattal készült mérés pontosabb és teljesebb képet ad a tüdõrõl, valamint több és kisebb méretû elváltozásokat is kimutat. A betegség korai szakaszában lévõ daganatokat is kimutatja, még mielõtt azok szétterjednének - mutatták ki az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szakemberei.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Több mint 53 ezer egykori és mostani erõs dohányos vizsgálati adataiból megállapították, hogy a daganatok felfedezésében a CT-vizsgálatok hatékonyabbak, mint a hagyományos mellkasröntgen.

Ez az elsõ alkalom, hogy világos bizonyítékot találtunk a tüdõrákosok halálozási arányának jelentõs csökkenésérõl egy képalkotó eljárás esetében egy vizsgálat során - közölte Christine Berg, az NCI illetékese.

A középkorú vagy idõsebb vizsgálati alanyokat évente egyszer vagy mellkasi röntgennek, vagy három alkalommal spirális CT-vizsgálatnak vetették alá 2002 augusztusa óta öt éven keresztül.

A CT-vizsgálaton résztvevõk közül 354 ember halt meg tüdõrákban 2010 októberéig, a mellkas-röntgennel ellenõrzött személyek közül 442.

A szakemberek úgy vélik, a vizsgálat eredményei alapján több ezer életet lehet megmenteni. A tüdõrák az elsõ számú halálos rákbetegség világszerte, évente 1,2 millió halálos áldozatot szed.

Amennyiben korai szakaszban észlelik, sebészeti beavatkozással gyógyítható. Mivel a betegségnek alig van észrevehetõ jele, általában már akkor diagnosztizálják, ha már elterjedt. A tüdõrákosoknak csak 15 százaléka él 5 évig vagy annál tovább.

Az NCI szerint egyelõre nem világos, hogy valamennyi dohányost szûrni kellene-e spirális CT-vel, ami nem kockázatmentes. A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen képalkotó eljárás összetévesztheti a korábbi betegségbõl visszamaradt sebhelyes szövetet vagy más jóindulatú daganatot a rákkal, és ez szükségtelen mintavételhez vagy sebészeti beavatkozáshoz vezethet, ami akár gyulladáshoz, tüdõösszeomláshoz illetve más problémákhoz vezethet. Az NCI szakemberei még a vizsgálatba bevont személyek adatai alapján vizsgálják, milyen arányú a hamis riasztás a spirális CT esetében.

A legjobb tanács a tüdõrák elkerülése érdekében az, hogy hagyjanak fel a dohányzással - hangoztatta Harold Varmus, az NCI igazgatója.

Az Egyesült Államokban sok dohányos kért spirális CT-vizsgálatot annak ellenére, hogy az Amerikai Rák Társaság eddig nem javasolta a tesztet, mondván nincsenek nyilvánvaló bizonyítékok hatékonyságára, illetve a legtöbb betegbiztosító nem fizet a 300-400 dollárba kerülõ vizsgálatért.