2024.04.18. - Andrea, Ilma

Döbbenet! Õsi vírus van az emberi génállományban

Döbbenet! Õsi vírus van az emberi génállományban
Az emberek génkészletében ott van egy olyan õsi állati vírus, amellyel elõdeink 40 millió évvel ezelõtt fertõzõdhettek meg, állítják japán tudósok, akik kutatásukról a Nature címû brit tudományos hetilap szerdai számában közöltek tanulmányt.

A betolakodót bornavírusnak hívják a németországi Borna város nevébõl. Az 1970-es években fedezték fel mint kórokozót, amely az agyat fertõzi meg. Magát a betegséget 1885 óta ismerik, amikor Bornában egy egész lovasezred lóállományát irtotta ki a rejtélyes vírus.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az Oszakai Egyetem kutatói Tomonaga Keizo vezetésével egy sor emlõs - köztük az ember -, erszényes és rágcsáló génállományát vizsgálták meg a bornavírus nyomait keresve. Az emberi genómban több részletét is megtalálták ennek a vírusnak, sõt két génjét is, de azt még nem tudni, hogy hogy ezek a gének mûködnek-e, és ha igen, mit csinálnak.

Máig csak egyetlen vírusfajtáról volt ismeretes, hogy öröklõdik a gerincesekben: ezek a retrovírusok. A retrovírusok a megtámadott gerinces szervezetében behatolnak a szaporító sejtek DNS-ébe, és továbbadják saját DNS-üket vagy egy részüket a gazdaállat következõ nemzedékeinek.

Egyes becslések szerint az emberi génkészletnek 8 százalékát retrovírusok teszik ki.

A bornavírusnak más a taktikája. Ez a megtámadott sejt magjában sokszorosítja magát.

A bornavírust késõbbi kutatások megtalálták birkáknál, lámáknál, struccoknál, macskáknál és marháknál is, de terjedésének módja nem ismeretes.

Ma a nagy kérdés az, hogy az õsi állati vírus a mi fajunkban milyen mutációt vagyis újítást okozott. Hogy esetleg örökletes betegségeket vagy talán éppen ellenük való védettséget köszönhetünk-e neki.