2024.04.19. - Emma

Ebcsont beforr? - Praktikák és protokoll a sebkezelésben

Ebcsont beforr? - Praktikák és protokoll a sebkezelésben
Ebcsont beforr - mondják gyakran, fõként gyerekeknek. A dolog azonban nem ilyen egyszerû, amit az idei havas tél elcsúszásos balesetei számtalan esetben bizonyítanak. Ha vannak is a testfelszínt borító hámrétegnek kisebb sérülései, melyek valóban nyom nélkül gyógyulnak, a komolyabb esések következményei tartós gondot okoznak, s olykor maradandóak.

A horzsolásoktól a karcolásokig, különféle kisebb felületi elváltozásokig, és a súlyosabb, mélyebb hámsérülésekig, törésekig széles a skála.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A törések kezelése szakorvosi beavatkozást igényel, a sebgyógyítás azonban sok esetben házilag is megoldható.

Az okozott eszköztõl, valamint a sérülés nagyságától, természetétõl függõen metszett, vágott, szakított, zúzott sérüléseket emlegetünk leginkább. Ezeknél a legfontosabb a higiénia betartása, a fertõtlenítés, sebtisztítás, a sokféle hintõpor, kenõcs valamelyikének és persze a kötésnek az alkalmazása. Fontos, hogy a sebet nem szabad letépni, kaparni, meg kell várni, míg magától leesik és így többnyire hegesedés, maradandó nyom nélkül gyógyul. Ha fennáll a tetanuszfertõzés veszélye, a szakmai szabályok szigorúan elõírják a védõoltást is.

A mindennapi egészségügyi gyakorlatban azonban ezeknél az otthon, sport, vagy munka közben szerzett sérüléseknél jóval komolyabb, és nehezebben gyógyuló sebekkel találkoznak a szakemberek, többnyire más alapbetegség szövõdményeként. Megyesiné dr. Major Gizellával, az Újpesti Városi Kórház mozgásszervi rehabilitációs szakorvosával az egyik leggyakoribb és legtöbb figyelmet igénylõ sebesedésrõl, a többnyire krónikus lábszárfekélyrõl beszélünk, aminek kezelése kórházi részlegükben mindennapi gyakorlat.

Mit kell tudnunk róla? Vénás keringési zavaron alapul és egyre többen szenvednek tõle. Lábszár és bokaduzzanattal kezdõdik, ami károsítja a bõrt, az elszínezõdik, elvékonyodik és súlyos esetben seb alakul ki.

A felmérések szerint a lakosság 20 százalékát érintik a hasonló vénás betegségek. Kialakulásában a genetikai hajlam, a mozgás hiánya, a túlsúly, a rostszegény étkezés mind-mind hozzájárul. Ezen kívül oka lehet a vérrögösödés, érelmeszesedés, cukorbetegség, veseelégtelenség, magas vérnyomás, baktérium vagy gombás fertõzés, bõrrák.

- A lábszárfekély tünetei jól felimserhetõk. Idõvel kitágulnak a visszerek, amelyekben pang az elhasznált vér. A boka és lábszár megduzzad, a bõr elvékonyodik, fényessé válik, kékes, lilás foltok jelennek meg rajta. A végtag szövet közti állományában felhalmozódnak a bomlástermékek, a bõr vérellátása romlik, és egy kisebb sérülés is elég, hogy a lábszárfekély kialakuljon. Az elvékonyodott bõr berepedezik, kisebesedik. A vizenyõ miatt a sebek nedvedznek, és kezelés nélkül elfertõzõdnek. Nehezen gyógyuló, gyorsan kiújuló sebekrõl van szó, melyek nagyban rontják az életminõséget - magyarázza a fõorvos asszony, aki szerint sok kórházi osztályon harcolnak ezzel, csakúgy, mint más nem, vagy nehezen gyógyuló - cukorbetegségbõl, felfekvésbõl adódó - sebekkel. A hozzájuk tartozó rehabilitációs osztályon is állandóan kezelnek ilyen betegeket.

- Valójában egészségügyi team együttmûködésére van szükség. A gyógyítási folyamatban sebész, rehabilitációs szakember, bõrgyógyász, gyógytornász, nõvér is részt vesz. A beteg közremûködésére is szükség van, elsõsorban életmódváltást kell vállalnia, több mozgást, egészségesebb étkezést, a túlsúlytól történõ megszabadulást - hangzik Megyesiné dr. Major Gizella tanácsa.

A komplex terápia nagy odafigyelést igényel. Bár sebellátásról van szó, ennek nem csupán lokális formája tartozik ide. Szóba jön a kompressziós kezelés - pólya, gyógyharisnya, rugalmas szorító kötés -, melyek használatára a beteget is meg kell tanítani. Szükség van vénás tornára és gyógyszeres kezelésre is. Ez utóbbi fõként keringésjavítókat és gyulladás esetén antibiotikumot jelent. De a gyógyszeres kezelés önmagában nem elég, nem helyettesíti a korszerû sebkezelést, és adott esetben a mûtétet sem. Mûtétkor a visszerek eltávolítása, vagy a fekély kimetszése jöhet szóba.

A mai sebkezeléshez már igen modern eszközök állnak rendelkezésre, a szájhagyomány útján terjedõ "csodakenõcsökkel" semmiképpen nem érdemes otthon próbálkozni. Speciális sebfedõ anyagok kaphatók, steril kötszerek, melyekhez természetesen steril kéz is szükséges. Az "intelligens" kötszerek elõrecsomagoltak, olyan bevonatokkal rendelkeznek, melyek megkötik a seb váladékát, ha kell hidratálják a sebet, ugyanakkor nagy a nedvszívó képességük. A hypoallergén rögzítõ tapaszok bárhova felragaszthatók, tökéletesen rögzítenek. A megfelelõ kötszert mindig a szakember választja ki. A sebkezeléshez hozzátartozik a sebkörnyéki bõr védelme is.

Léteznek egyéb eljárások a kezelés eredményességének elõsegítésére, de ezek nem helyettesíthetik, legföljebb kiegészíthetik a szakorvosi ellátást. Ilyenek például a lágylézerek, a fényterápia, a Bioptron lámpa, a dúsított oxigén, a hyperbárikus kamra, melyben oxigéndús levegõt lélegzik be a beteg.