2024.04.25. - Márk

Mitõl mûködik a zsigeri ösztön?

Mitõl mûködik a zsigeri ösztön?
Az agy egy szupergép!

New York - Nem csupán találgatás, amikor zsigerbõl döntünk valamirõl, valójában olyan emlékekhez fér hozzá igen gyorsan agyunk, amelyeket nem tudatosítunk - állapítják meg a Nature Neuroscience címû szaklapban amerikai kutatók.

Ken Paller, a Northwestern Egyetem pszichológusa és munkatársai kis létszámú kísérleteikben memória- és felismerési teszteket végeztettek a résztvevõkkel, miközben rögzítették elektródák által közvetített agyhullámaikat is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A mindennapi életben is többet tudunk egy helyzetben, mint gondolnánk. A tudattalan emlékezet juthat szerephez például egy bûntett elkövetõje arcának felismerésekor vagy egy tesztkérdés helyes válaszának kiválasztásakor" - magyarázta eredményüket Paller a LiveScience címû online tudományos portálon.

A tesztek során színes, kaleidoszkópszerû képek villantak fel a résztvevõk elõtti képernyõn. A képek egyik felére zavartalanul figyelhettek, másik felénél azonban alaposan megzavarták koncentrációjukat. A következõ, felismerési sorozatban hasonló kaleidoszkópképeket láttak párosítva: egy régit és egy újat. A tesztalanyok pontosabban választották ki a már látott képet, ha annak memorizálásában megzavarták õket korábban, mint akkor, ha teljes figyelmüket fordíthatták megjegyzésükre.

A figyelem megosztása általában rontja a memóriatesztek eredményét. "Kutatásunk azonban azt mutatta, hogy még akkor is, ha az emberek kevésbé figyeltek, vizuális rendszerük meglehetõsen jól tárolta az információkat" - értékelte Paller.

A teszt folyamán elektródák segítségével mérték és rögzítették az emberek agyi elektromos hullámait is. A magától értetõdõ, "zsigeri" felismerésre jellemzõ agyhullámok különböztek a tudatos emlékezéshez kapcsolódóktól. Az akaratlan felismerésre egyértelmûen utaló agyi elektromos jel negyed másodperccel azután volt látható, mint ahogy a tanulmány résztvevõi meglátták a korábbi képet.

Paller szerint az intuíciónak fontos szerepe lehet abban, hogy mindennapi életünk legkülönfélébb kérdéseire választ találjunk.