2024.04.25. - Márk

Gyengébb térbeli tájékozódási képességgel rendelkeznek a nõk

Gyengébb térbeli tájékozódási képességgel rendelkeznek a nõk
Az Iowai Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy a nõk fali lebenyének vastagabb kéregállománya alacsonyabb szintû mentális rotációs képességgel párosul, valamint hogy a férfiakban - a nõkhöz képest - nagyobb részt foglal el a fali lebeny felszínének a területe.

Ezek mellett a fali lebeny nagyobb felszíne összefügg a mentális rotációs feladatok során elért jobb teljesítménnyel. "Nem arról van szó, hogy a nõk nem tudják végrehajtani a mentális rotációs feladatokat, csak lassabban hajtják végre azokat" - közölte a tanulmány szerzõje, dr. Tim Koscik.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A tanulmány 76 egészséges (38 nõ és 38 férfi) kaukázusi rasszba tartozó önkéntest vizsgált. A vizsgált személyek kor, iskolázottság, IQ és szocioökonómiai státusz szempontjából hasonlóak voltak.

A férfiak 66 százaléka, míg a nõk 53 százaléka teljesített helyesen a mentális rotációs feladatok során. A fali lebeny felszíni kiterjedésének meghatározását MRI vizsgálattal végezték és átlagosan körülbelül 10 százalékos különbséget találtak a férfiak és a nõk között.

"Fontos hangsúlyozni, hogy nem csupán az agy felépítése különbözik a férfiakban és a nõkben, hanem az is, ahogyan az agy végrehajt egy feladatot - mondta dr. Peg Nopoulos, a tanulmány társszerzõje.

"Úgy tûnik, hogy a férfiak agya egészben képes forgatni a tárgyakat a térben, míg a nõk agya darabokra szedi a tárgyakat, amely kevésbé hatékony módszer" - mondta.

"A nagy kérdés még mindig az, hogy ez egy veleszületett adottság vagy nevelés kérdése. A fiúknak a lányokhoz képest több lehetõsége lehet ennek a készségnek a fejlesztésére, azonban a biológiai eredetet támaszthatja alá az, ha gyermekekben a fali lebeny szerkezetében és a teljesítõképességben jelentõs különbséget találunk" - tette hozzá dr.