2024.03.19. - József, Bánk

Levendulaillat a fogorvosnál - kevesebb félelem

Levendulaillat a fogorvosnál - kevesebb félelem
Budapest - Ha a fogászati rendelõ váróterme levendulaillatú, a betegek sokkal kisebb mértékben szoronganak a kezelés elõtt, mint az aromaterápia nélkül.

Angol kutatók az egészségügyi lélektan nemzetközi kongresszusának 700 résztvevõje elõtt ismertették eredményeiket.

Minden beteg ismeri a fogorvosi rendelõ elõszobájában érzett feszültséget, amely akkor is hatalmába keríti a várakozót, ha tudja, hogy a kezelés kiváló lesz és "nem fog fájni".
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Metaxia Kritsidima társaival a brit fõváros egyik szájsebészeti központjában vizsgálta, hogy a fogászati kezelésre várakozó betegek milyen mértékben félnek a beavatkozástól, és azt mennyire befolyásolja a levendula illata.

A történelmi város, Bath egyetemén rendezett konferencia idei fõtémája az egészségügy pszichológiai módszerekkel történõ javítása volt. A tudományos program egyik nagy sikereként értékelték az illatkezelés fogorvosi alkalmazását. A vizsgálatnak voltak elõzményei: már 2005-ben is elhangzott elõadás arról, hogy narancs-, illetve levendulaillatú váróban nyugodtabbak a fogászati betegek.

A levendulaolajat Kritsidima azért választotta, mert egy francia vegyész, René-Maurice Gattefossé 1920 táján a laboratóriumában megégette a karját. Laboratóriumában a leggyorsabban elérhetõ hideg folyadék levendulaolaj volt, és a vegyész, akivel hasonló baleset már elõfordult, ezúttal boldog meglepetéssel tapasztalta, hogy az égés gyorsan és szinte nyomtalanul gyógyult a kezelés után.

Metaxia Kritsidima és munkatársai 340 beteget vizsgáltak. A fogászati kezelésre várakozók fele levendulaillatú váróban ült, a másik fele aromaterápiában nem részesült. A betegek kérdõíven vallottak arról, hogy milyen mértékben szorongtak, mire bekerültek a fogász székébe.

Az eredmények szerint azok, akik a levendulaillatú környezetbõl léptek a rendelõbe, lényegesen nyugodtabbak voltak. A szorongás szintje a kérdõív pontjai szerint az aromaterápia után 7,4 volt, nélküle 10.4. A kutatók úgy találták, hogy a hatás csak a soron következõ kezelésre érvényes: a jövõbeli fogászati programokra már nem jelentett nyugtató hatást a korábbi aromaterápia.