2024.04.19. - Emma

A magyar fejlesztésû HIV-ellenes tapasz segíthet?

A magyar fejlesztésû HIV-ellenes tapasz segíthet?
Elkezdõdtek annak a magyar fejlesztésû HIV-ellenes tapasznak a próbái, amely az eddigi tesztelés során már alkalmasnak bizonyult rá, hogy tartósan is serkentse a HIV-specifikus ölõsejtek termelõdését a betegek szervezetében.

Az újabb vizsgálatok megkezdése mellett néhány hete jelentették be egy HIV-fertõzött gyógyulását, akinél a rákkezelés során elvégzett csontvelõ-átültetés hatására egyelõre teljesen eltûnt a vírus. A szakértõk szerint ez mindenképpen egyedi esetnek tekinthetõ.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az AIDS-világnap kapcsán a HIV-fertõzés és az AIDS-betegség kezelésével kapcsolatos néhány újabb eredményt tekintettünk át. Dr. Lisziewicz Julianna kutatónõ és munkatársai az elmúlt hetekben kezdték meg a tapasz klinikai vizsgálatainak második fázisát Németországban.

A vizsgálatba olyan HIV-fertõzött pácienseket vontak be, akiknél még nem indokolt a gyógyszeres kezelés alkalmazása: a kutatás célja, hogy a jelenleginél pontosabb adatokat kapjanak az immunrendszert serkentõ vakcina hatékonyságáról - olvasható a cég november 18-án kiadott közleményében.

A vakcina nanométeres nagyságú részecskéi a HIV-vírus örökítõanyagának egy picit "lebutított" változatát tartalmazzák, amelyek be vannak csomagolva (ez azért fontos, hogy a fehérvérsejtek ne pusztítsák el a részecskéket, mielõtt azok kifejtenék hatásukat). A nanorészecskéket egy tapasszal viszik fel a bõrre, miután egy szivaccsal ledörzsölték a bõr legkülsõ rétegét: a tapaszra a hagyományos injekció helyett van szükség, ezzel ugyanis nem lehetne eltalálni a bõrben található immunsejteket, amelyek a védekezõreakció megindításáért felelõsek.

Az említett immunsejtek azt hiszik a nanorészecskékrõl, hogy kórokozók, így a tapasz felvitelét követõen ugyanúgy reagálnak, mint amikor valódi támadás ér minket a bõrünkön keresztül. Miután a sejtek felvették és a nyirokcsomókba szállították a részecskéket, kisebb egységekre, úgynevezett epitópokra bontják õket.

Ezek az epitópok riasztják az immunrendszer további elemeit, amelynek hatására nagy mennyiségû citotoxikus ölõsejt kezd termelõdni (a citotoxikus ölõsejtek vagy CD8+ T-limfociták nem kémiai anyagokkal, hanem közvetlenül támadják meg az ellenséges sejteket). Az ölõsejtek bizonyos mennyiségben egyébként is jelen vannak a szervezetben, ez azonban nem elég, mert így csak bizonyos számú HIV-vel fertõzött sejt pusztulna el.

Ha viszont a sejtek számát tízszeresére vagy százszorosára növelik, akkor a fertõzött sejtek is nagyobb mennyiségben pusztíthatóak el. Ez az oka, hogy a tapasz által megerõsített immunrendszernek sokkal jobbak az esélyei a betegség leküzdésére. "Ha a vakcinával valóban sikerül leszorítanunk és kordában tartanunk a vírust, az valóban komoly eredmény lesz" - mondta el korábban rovatunknak Dr. Lisziewicz Julianna.

A cég új közleménye szerint az eddigi vizsgálatok azt mutatták, hogy a DermaVir a biztonságosság, a hatásmechanizmus és a dózis szempontjából lényegesen eltér a jelenlegi kezelésektõl. A korábbi eredmények alapján a tapasz képes rá, hogy tartósan HIV-specifikus ölõsejtek termelésére késztesse az immunrendszert.

A tapasszal végzett kezelést évente mintegy kilenc, vagy ennél kevesebb alkalommal kell ismételni, a korábban már említett antivirális gyógyszereket ezzel szemben naponta legalább egyszer kell szedni. Lényeges az is, hogy a jelenlegi gyógyszerekkel ellentétben a DermaVir esetében eddig nem tapasztaltak számottevõ mellékhatásokat.