2024.04.24. - György

Az emberi bélben élõ baktériumflóra tízszer olyan összetett, mint azt korábban gondolták!

Az emberi bélben élõ baktériumflóra tízszer olyan összetett, mint azt korábban gondolták!
A Public Library of Science-Biology megjelent új tanulmánya szerint, az emberi bélben élõ baktériumflóra tízszer olyan összetett, mint azt korábban gondolták.

Az emlõsök bélrendszere a legsûrûbb mikroba-élõközösség a Földön. A testünkben található minden egyes sejtre nagyjából 10 egysejtû mikróba jut, melyeknek nagy része az emésztõrendszerben található.

A korábbi becslések az emberi bélben élõ mikróbafajták számát 500 körül határozták meg.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ezeket úgy határozták meg, hogy a bélrendszerbõl nyert baktériumokat Petri-csészében tenyésztették. Ezzel a módszerrel azonban csak az elterjedtebb fajták kerültek képbe, a ritkábbak nem.

A Stanford Egyetem orvosi karáról David Relman és munkatársai az ún. pyrosequencing módszerét használták, hogy sokkal pontosabb képet kapjanak a baktériumfajták számáról. Ezt a módszert azelõtt a tengerekben és a termõföldben élõ bakteriális ökoszisztémák gazdagságának felmérésére használták, mondta Relman.

"Ez volt az elsõ alkalom, hogy a testünkön belüli ökoszisztémák feltérképezésére használták." - tette hozzá. A módszer különösen nagy számú DNS- "címkéket" generál, melyeket a vizsgált organizmusok génjeibõl másol. A különbözõ fajtákat úgy lehet elkülöníteni egymástól a segítségével, hogy megnézzük a DNS-szekvenciák változatait.

"Az új génszekvenciás technológia lehetõvé teszi, hogy sokkal több baktériumot azonosítsunk be, mint eddig." - mondta Les Dethlefsen, a Relman labor kutatója, a tanulmány fõ szerzõje.

Az új tanulmány felfedezte, hogy a bélrendszer baktréiumflórája sokkal változatosabb, mint valaha gondolták, legalább 5 600 különféle fajból áll. A munkát a Doris Duke Alapítvány illetve a Nemzeti Egészségügyi Intézet és a Nemzeti Tudományos Alap finanszírozta.

A bélrendszer baktériumai végzik a dolgukat, másrészt pedig kritikus funkciót is betöltenek: szabályozzák az immunrendszert, és olyan tápanyagokat állítanak elõ, mint pl. a K-vitamin. Mindezek mellett meggátolják, hogy a kórokozók megvessék a lábukat a szervezetünkben.

Az antibiotikumok szedésével csökkenhet a baktériumok száma és sokszínûsége. Sok tudós attól tart, hogy a túlzott gyógyszerfogyasztás káros lehet, ráadásul sok káros baktérium ellenállóvá válhat velük szemben. Relman és Dethlefsen remélik, hogy a pyrosequencing segít majd megóvni a hasznos baktériumokat az antibiotikumoktól.