2024.04.20. - Tivadar

A Csontritkulás Világnapja

A Csontritkulás Világnapja
A csontritkulás (latinul osteoporosis) világnapját 1999 óta tartják október 20-án az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO indítványára, Magyarországon 1996-ban rendezték meg elõször. A WHO a 2000-2010 közötti idõszakot a Csont és Ízület Évtizedévé nyilvánította.

A csontritkulás kóros folyamat, amelynek következményeként a csontokban a szilárdságot és keménységet, valamint a testmagasság megtartását biztosító ásványi anyagok - fõként a kalciumfoszfát és a sók - mennyisége csökken, emiatt a csontok elvékonyodnak, törékennyé válnak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A csontritkulás világszerte a 60-70 évesek mintegy egyharmadát, a 80 év felettiek kétharmadát sújtó betegség. Magyarországon is komoly népegészségügyi gond, minden harmadik klimax után levõ nõ szenved tõle, és a férfiakat sem kíméli.

A csontritkulás a világ népességének növekedésével és elöregedésével egyre gyakoribb halálokká válik. A "néma járvány" sokáig nem jár tünetekkel, ám késõbb egy rossz mozdulatnak is törés lehet a következménye. A csontképzés-csontbontás egyensúlyának felbomlása már a 35-40 éveseknél elkezdõdik, folyamata a változó korú nõk körében gyorsul fel a nõi nemi hormon, az ösztrogén termelésének leállása miatt. A csontvesztés ütemét helyes táplálkozással, rendszeres testmozgással le lehet lassítani, s kerülni kell a "kalciumrabló" dohányzást, a kávé és a szeszes italok fogyasztását.

A kalcium a csontok fõ alkotója, felszívódását, beépülését a D-vitamin segíti elõ, ami természetes módon elsõsorban a napfény hatására képzõdik szervezetünkben. A magyarországi vizsgálatok szerint a 60 év feletti lakosságnál súlyos D vitamin hiány mutatkozik. Fontos a csontozat rendszeres terhelése is, a napi séta, kocogás, esetleg gyógytorna elõsegíti a csontképzést. Genetikai tényezõk is szerepet játszanak a betegség kialakulásában, azaz a csontritkulásra való hajlam örökölhetõ.

Ma már korszerû gyógyszerek állnak rendelkezésre, van olyan is, amelybõl elegendõ havonta egy szemet bevenni, s ugyanolyan hatásosan gátolja a kalcium kiürülését a szervezetbõl, mint a naponta alkalmazott készítmények.

Magyarországon a betegség a lakosság legalább kilenc-tíz százalékát érinti, közülük kétszer annyi a nõ, mint a férfi. Évente közel 14 ezer combnyaktörés, 27 ezer csukló-, mintegy 30 ezer csigolyatörés és további 30 ezer egyéb csonttörés fordul elõ osteoporosis miatt, az ezt elszenvedõk 15-20 százaléka a leggondosabb ellátás ellenére is fél éven belül meghal a szövõdmények következtében. A felvilágosítás hiányossága miatt a rászorulóknak mindössze egyhatoda kerül ellátásra. Az 1995-ben megindult Nemzeti Osteoporosis Program irányelvei szerint többszintû, az egész ország területét behálózó ellátó rendszer jött létre, minden rászoruló számára biztosítva a szûrés, a diagnosztikus és terápiás tevékenység hozzáférhetõségét.