2024.04.20. - Tivadar

Kinyílik a világ a látássérültek elõtt

Kinyílik a világ a látássérültek elõtt
- Nem kétséges, hogy a számítástechnika hatalmas segítséget nyújt az ép embereknek. A látássérülteknek pedig egy új, számukra ingyenes programmal még az önállóság esélyét is.

- A nyolcvanas években vásároltak a szüleim egy Homelab 4-es mikroszámítógépet, akkor kezdtem el számítástechnikát tanulni. Magát a programozást a Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskolában sajátítottam el a 90-es években, mert érdekelt ez a terület - mesélte Hammer Attila, programozó, aki születésétõl kezdve vak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Tanulmányai befejezése után rendszergazdaként dolgozott, majd látássérülteket oktatott a Windows operációs rendszer használatára. Jelenleg az Informatika a látássérültekért Alapítvány munkatársaként készítette el az Ubuntu Közösség közremûködésével a Linux világában nagy népszerûségre szert tett Ubuntu rendszer átalakításával a BeLin 1.0, vagyis a Beszélõ Linux elsõ változatát: a magyarított és akadálymentesített, vagyis látássérültek által is használható Ubuntut. Ezzel a fejlesztéssel az alapítvány mintegy a Windows-zal szembeni alternatívaként biztosítja a vak és gyengénlátó embereknek az ingyenes Linux operációs rendszer kínálta lehetõségeket.

- Szerintem rendkívül fontos a számítástechnika ismerete a látássérültek életében, hiszen a tanulásban, munkában, sõt még a mindennapi életben is nagy segítséget jelent a számítógép. Minõségibb életet tud élni a látássérült azáltal, ha van egy gép a tulajdonában, amelyet jól tud kezelni. Önállóan tud információhoz jutni, kommunikálni, könyveket beszkennelni és felolvastatni, tehát számtalan olyan szolgáltatást nyújthat egy számítógép, amely visszaadja egy vak embernek az elveszített önállóságát - fogalmazott Szuhaj Mihály, az Informatika a látássérültekért Alapítvány elnöke.

A számítógép nem mindig kínált ennyi lehetõséget a látássérülteknek.

- A nyolcvanas években õrületes kultúrája volt annak, hogy a látássérültek írták a programokat, játékokat és megosztották ezeket másokkal. Például megcsinálták a Gazdálkodj okosan! nevû játék látássérülteknek való verzióját. A számítógépbe betáplálták az egyes mezõkhöz járó kártyák szövegét és a gép mondta, hogy "szemeteltél, fizess ötven forintot!" Nagyon szerettük ezeket a játékokat - emlékezett vissza Hammer Attila.

A 19. században megalkotott Braille-írás lehetõvé tette, hogy a vak emberek önállóan írjanak és olvassanak. A 21. században e téren az informatika hozott forradalmi megújulást. Ma már a számítógép a látássérült embereknek nélkülözhetetlen segítség a tanulásban, a munkában, a mindennapi életben. Ugyanúgy tudnak például e-mailt küldeni, internetezni, azonnali üzenetet írni, mint ép társaik. A BeLin 1.0 pedig azt teszi lehetõvé, hogy mindezt ingyen érjék el. Korábban erre azért nem volt lehetõség, mert a Linuxnál az akadálymentes technológia fejlõdése kicsit lassabban ment végbe, mint a Windowsnál. Ennek az az oka, hogy a Linux elsõsorban önkéntesek és nem piacorientált cégek által fejlõdik.

- A Linux rendszernek az a filozófiája, hogy azt tudja, amire a felhasználó megtanítja. A Windowsé pedig az, hogy a kezébe adnak mindent, de a kiegészítõ alkalmazásokat vásárolja meg, telepítse fel a használó - fogalmazott Hammer Attila.

- A BeLin 1.0 nemcsak operációs rendszer, hanem irodai szoftvercsomag, böngészõ, levelezõ- és üzenetküldõ rendszer, multimédia-lejátszó. Minden benne van, ami egy számítógépben elõ szokott fordulni és az a nagy elõnye, hogy nem kerül semmibe. Le kell tölteni vagy tõlünk is elvihetõ egy CD-n. Fel kell telepíteni a számítógépre, amit önállóan el tud végezni egy vak ember és máris használható - ecseteli az elõnyeit Szuhaj Mihály, aki szerint a BeLin 1.0-nak még fejlõdnie kell, de úgy vélték, hogy már azon a szinten áll, amit meg kellett osztaniuk a látássérültekkel.

- A felhasználó egy gombnyomásra indíthatja el a webböngészõt, az e-mail klienst, léphet be a saját mappájába, ahol dokumentumait tárolja. Ha videót szeretne nézni (megfelelõ segédeszközzel) vagy zenét hallgatni, akkor nem kell semmit telepítenie, mert minden, ami kell hozzá, megtalálható a rendszerben, miután feltelepíti azt. Tehát nem kell a beállításokkal bíbelõdnie, abszolút látássérülteknek optimalizált változat - sorolta a BeLin 1.0 elõnyeit Hammer Attila, aki szintén tisztában van azzal, hogy még van hová fejleszteni az operációs rendszert. Ezen dolgozik jelenleg.

Az Informatika a látássérültekért Alapítvány eddig több mint száz embernek tette láthatóvá a világot számítógépek, valamint képernyõolvasó és nagyító szoftverek adományozásával. Mûködésének elmúlt hét évében mintegy 700 szoftvert, több mint 300 számítógépet és 430 digitális diktafont adományozott, összesen 900 millió forint értékben. Tavaly nyitotta meg speciálisan felszerelt oktatótermét, ahol informatikai tanfolyamokat tartanak vak és gyengénlátó résztvevõknek, valamint szemléletformáló képzéseket pedagógusoknak, könyvtárosoknak.

Móritz Rita