2024.04.24. - György

Befellegzett az emberi evolúciónak?

Befellegzett az emberi evolúciónak?
London - Befellegzett az emberi evolúciónak, mivel Nyugaton "hiánycikké" váltak a korosabb apák - állítja Steve Jones, a University College London (UCL) genetikaprofesszora.

A tudós szerint - aki elméletérõl egy konferencián számolt be - a 35 év feletti apáknál nõ a valószínûsége, hogy valamilyen génmutációt adnak át gyermekeink. Mint kifejtette, a humán evolúciónak három mozgatórúgója van: a természetes kiválasztódás, a mutáció, valamint a véletlenszerû változások - olvasható a The Times címû brit napilap honlapján.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"Váratlanul csökkent az emberi mutációs ráta, mivel megváltoztak a reprodukciós minták. A társadalmi változások ugyanis gyakran a genetikai jövõnket is megváltoztatják" - hangoztatta Steve Jones, aki a házasodási szokásokat, valamint a fogamzásgátlást hozta fel példaként.

Annak ellenére, hogy a kemikáliák, valamint a radioaktív szennyezõdés kihathat a genetikai állományra, a mutációk legfontosabb hordozói a korosodó férfiak. "A férfiak esetében a kor elõrehaladtával növekszik a sejtosztódások száma. "Minden egyes sejtosztódásnál viszont felmerül a hiba, azaz a mutáció lehetõsége" - magyarázta a genetikus.

Mint kifejtette, a másik tényezõ a gyengülõ természetes kiválasztódás: az ókorban a gyermekek fele még húszéves kora elõtt távozott az élõk sorából. Hozzájárul mindehhez a véletlenszerûség szerepének csökkenése. A földmûvelésnek köszönhetõen bolygónkat tízezerszer többen népesítik be, mint amennyi embernek az állatvilág szabályaiból kiindulva "kellene" lennie.

"A mezõgazdaság nélkül a világ népessége alig tenne ki félmillió fõt, azaz annyit, ahány lakosa van Glasgownak. Kis, elszigetelt közösségek véletlenszerûen tehetnek szert genetikai mutációkra, amelyek nemzedékeken át öröklõdnek" - mondta.

Steve Jones szerint azonban napjainkban bolygónk "összezsugorodott", nincsenek izolált közösségek, a különbözõ országok, kontinensek lakossága kapcsolatba kerül egymással, így egyre csökken a véletlenszerû változások esélye.

"A történelmet az ágyban alakítják, ám napjainkban az ágyak egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Globális tömegbe verõdtünk össze, s a jövõ nem túl rózsás" - vélekedett a genetikus.