2024.04.19. - Emma

Lassítható az idõskori makuladegenerációról

Lassítható az idõskori makuladegenerációról
Az iparilag fejlett országokban a 65 év felettiek leggyakoribb szembetegsége az idõskori makuladegeneráció (AMD). Világszerte 150 millió embert érint, a 65 év feletti európai lakosok több mint felénél kimutathatók a betegség tünetei - hívták fel a figyelmet szemészorvosok egy keddi budapesti sajtótájékoztatón, amelyet a Látás Hónapja és a Látás Világnapja alkalmából tartottak egy nagy szemészeti világcég támogatásával.

Az AMD korai tünetei szemészeti vizsgálattal már akár 40 év körül is fellelhetõk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ha a sárgafolt sorvadását diagnosztizálják, többnyire lehetõség adódik a folyamat lassítására. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Szövetségének (MGYOSZ) egyik vezetõje, Knoll Zsuzsa felhívta a figyelmet arra, hogy minden lehetõséget meg kell ragadni a megelõzésre, mert az embert érintõ és az élethez szükséges információk 80 százalékát a szemünk szolgáltatja.

Ha egy valaha látó ember veszti el lassan a szeme világát, fokozatosan meg kell tanulnia újra élni és más érzékszerveit felhasználni. Másképpen kell például fõzni: míg eddig egy háziasszony a rántás színérõl állapította meg, hogy készen van-e, ezután a szagáról ítélheti meg, hogy levehetõ-e a tûzrõl. Sokszor azonban a szemet csak egy másik ember szeme pótolhatja.

A tájékoztatón megszólalt egy olyan hölgy is, aki makuladegenerációban szenved, azaz középen semmit nem lát, a centrális éleslátása romlik. Az AMD-s betegek mindent látnak, kivéve azt, amire ránéznek és ezt is meg kell tanulni.

Az emberek többsége azt hiszi, természetes, hogy az évek múltával az idõs emberek egyre rosszabbul látnak, pedig ez betegség. Olyan, amelyet ma még nem tudnak teljesen gyógyítani, de egyes speciális vitaminokkal lassítani tudnak.

Ezért az MGYOSZ - a Bausch and Lomb támogatásával - idén tavasszal indította el országos felvilágosító kampányát. Ennek részeként az AMD tájékoztatóbusz 18 nap alatt 8 nagyvárosban állomásozott. A rendezvényre ellátogatók tájékoztatást kaptak a személyüket és családjukat esetlegesen érintõ kockázatokról, az AMD kialakulását elõsegítõ hatásokról, a betegségrõl és a megelõzésrõl. A résztvevõknek lehetõségük nyílt szemészorvossal történõ személyes konzultációra és vizsgálatra is. A megvizsgáltak 20 százalékánál, 440 embernél fedezték fel az AMD tüneteit.

A kockázati tényezõk közé tartozik a dohányzás, az elhízás, a nemi hovatartozás - a betegség nõknél gyakrabban fordul elõ, mint férfiaknál - és a nem megfelelõ táplálkozás.

Tudományos vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a makula pigmentsûrûségéért felelõs két karitonoid, a lutein és a zeaxantin fontos szerepet játszik a betegség hátráltatásában, ezért olyan ételeket ajánlatos fogyasztani, amelyek ilyet tartalmaznak.