2024.04.20. - Tivadar

Felére csökkenthetõ a nõk a korai halálozásának kockázata?

Felére csökkenthetõ a nõk a korai halálozásának kockázata?
Felére csökkenthetik a nõk a korai halálozás kockázatát, ha olyan egészségesebb életmódot választanak, amelyet brit kutatók javasolnak nagyszabású tanulmányukban.

A dohányzás kerülésével, rendszeres testedzéssel, egészséges táplálkozással és a testsúly kordában tartásával elkerülhetõ a krónikus betegségek miatti korai halálozás 55 százaléka - állítja a British Medical Journal címû folyóiratban megjelent publikáció, amely közel 80 ezer, 34-59 év közötti nõ 24 esztendõn át történõ rendszeres megfigyelése alapján készült.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A résztvevõket kétévenként kérdezték ki az étrendjükrõl, testedzésük gyakoriságáról, alkoholfogyasztásukról, súlyukról, dohányzási szokásaikról és betegségeikrõl. A vizsgált idõszak alatt a 77 782 nõ közül 8882 hunyt el, közülük 1790 szívbetegség, 4527 pedig rákos megbetegedés következtében. Az összes haláleset 28 százaléka a dohányzásnak tulajdoníthatóan következett be, 55 százaléka pedig a dohányzás, a túlsúlyosság, a testmozgás hiánya és a rossz táplálkozás kombinációjára volt visszavezethetõ.

Rob van Dam, a tanulmány szerzõje szerint egyszerû étrendi változtatással, így teljes kiõrlésû gabonában gazdag, vörös húsban szegény táplálkozással, gyalogos munkába- és zöldségeshez járással, a dohányzás feladásával jelentõsen csökkenthetõ a korai halálozás kockázata, és ez a nõkön kívül természetesen a férfiakra is vonatkozik.

Dam úgy vélte, az emberek könnyen magukévá tehetik ezt az életmódváltást: mert "miközben a rohanó élet nem kedvez ezeknek a változásoknak, mégsem kell nekik naponta több órát komoly súlyok emelgetésével tölteni". "A tanulmány megerõsítette a megelõzés fontosságát" - jelentette ki a Brit Táplálkozási Alapítvány szóvivõje. "Megéri most megváltoztatni az életstílust, hogy idõsebb korára az embernek ne legyenek olyan betegségei, mint a rák vagy a szívbetegségek" - foglalta össze a dolgozat üzenetét.

Egy másik tanulmány közben arra a megállapításra jutott, hogy a cukorbetegségre való hajlam magas kockázatú csoportjába sorolható nõk testedzéssel csökkenthetik szervezetük inzulinrezisztenciáját, ami a legnagyobb kockázati tényezõ a betegség kialakulásában.

A Brit Szív Alapítvány (BHF) kutatóinak kísérlete arra az eredményre vezetett, hogy hétheti, naponta 30 percesrõl lassan 60 percesre nyúló testedzés nyomán a családi kórtörténet alapján 2. fokozatú diabétesznek kitett nõk szervezetében 22 százalékkal csökkent az inzulinrezisztencia. "Remélem, ezek az eredmények arra bátorítják az embereket, hogy tegyenek többet az egészségükért" - idézte a BHF orvosigazgatóját a brit hírportál.