2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A testedzés segíti az õssejtek növekedését?

A testedzés segíti az õssejtek növekedését?
A gothenburgi Akadémia kutatói mutatták ki elsõ ízben, hogy a testedzés segíti az õssejtek növekedését, illetve a viselkedésfejlõdést olyan fiatal egerek esetében, akik besugárzás hatására agykárosodást szenvedtek.

A kutató szerint az eredmények felhasználhatók olyan gyerekek esetében is, akik az agydaganatra kapott sugárterápia miatt szenvedtek károsodást. Az agydaganatra alkalmazott kezelés gyakran vezet tanulási és emlékezeti nehézségekhez, mely a figyelemzavarral hozható összefüggésbe.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ezek a tünetek a sugárkezelés károsító hatásának tulajdoníthatók, mert a sugárzás nem csak a rákos sejteket pusztítja el, de az õssejteket is, melyek a hippokampuszban találhatók, a memóriáért felelõs agyi területen.

Dr. Andrew Naylor már korábban is tanulmányozta a testedzés õssejtekre gyakorolt hatását, Klas Blomgren adjunktus pedig a besugárzás hatását az agysejtekre. Georg Kuhn professzorral, aki az agyi õssejtek területén végzett úttörõmunkát, megvizsgáltá, hogy a testedzés helyreállíthatja-e az agy bizonyos, korábban károsodást szenvedett területeit.

Kilenc napos egereket kezelte sugárzással, melytõl károsodott az agyuk, ugyanúgy, ahogy a rábeteg embereknél. Az egerek fele lehetõséget kapott arra, hogy szabadon használhassák a mókuskereket. 13 hetes korukban egy nyitott térbe helyezték õket, hogy szabadon mászkáljanak. Közben felmérték és elemezték a viselkedésüket, mozgási mintáikat.

Az eredmények azt mutatták, hogy a sugárral kezelt egerek motoros aktivitása megnövekedett, mozgásmintájuk megváltozott. Ha lehetõséget kaptak a mozgásra, akkor ez az elváltozás késõbb normalizálódott. A testgyakorlást végzõ egerek agyi õssejtjeinek száma 50 %-al több volt, mint azoknak, akik nem mozoghattak. A kutatók még azt is meg tudták állapítani, hogy az újonnan kialakuló idegsejtek kevesebb elágazást hoznak létre a besugárzással károsított agyban, ráadásul rossz irányba is mutattak.

Érdekes, ha az állatokat hagyták mozogni, az idegelágazások normalizálódtak. "Az eredmények azt sugallják, hogy a sugárzás káros hatása az agytumorban szenvedõ gyerekeknél csökkenthetõ, ha felügyelet mellett érdekes és vidám gyakorlatokat végezhet." - mondta Georg Kuhn professzor.