2024.04.24. - György

A fogínybetegség is szerepet játszhat a férfi meddõség kialakulásában?

A fogínybetegség is szerepet játszhat  a férfi meddõség kialakulásában?
Kevésbé életképes vagy kevesebb spermaszámmal rendelkezõ férfiak egyben fogorvosukhoz is ellátogathatnak kezelésre – állítják izraeli kutatók.

A kutatásból kiderül, hogy a meddõ férfiak gyakrabban szenvednek krónikus fogínybetegségben, mint egészséges társaik – olvasható a Jerusalem Postban. A kórház Termékenységi Klinikájának igazgatója és Dr. Avigdor Klinger, parodontológia specialista azután jutottak ehhez az elõzetes következtetéshez, miután 56, 23 és 52 év közötti férfit vizsgáltak, akik sperma analízisre jöttek a termékenységi laborba.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A három éves bevezetõ tanulmány alapján a férfiak 13 %-ának volt egészséges a fogínye, 50 %-nál találtak fogínygyulladást, 32 %-ban krónikus fogínybetegséget diagnosztizáltak, 5 %-nak pedig elõrehaladott fogínybetegsége volt. Termékenységi szempontból 34 %-uknál találtak egészséges spermákat, 52 %-ban alacsony spermaszámot számoltak, 14 %-ban pedig spermahiány volt. Legmegdöbbentõbb, hogy az alacsony spermaszámú férfik 65 %-ának volt fogínygyulladása, a normális spermaszámúak 48 %-ának, a spermahiányos esetek felében pedig krónikus fogínygyulladást találtak.

Fogínybántalmaknál a megfigyelések szerint többnyire a spermák mozgása is csökken. A kutatók következtetései szerint a fogínybetegségek magasabb aránya alacsony spermaszám esetén „kapcsolatot jelenthet a meddõség, a csökkent ondóminõség és a fogínybetegségek között.” Véleményük szerint a fogínyfertõzések kezelésével javítható lenne az ondóminõség, és csökkennének a meddõségi problémák. Felhívták azonban a figyelmet, hogy nagyobb esetszámú tanulmányok szükségesek a további vizsgálatokhoz és a megfelelõ statisztikához.

A fogínygyulladást korábban már összefüggésbe hozták a szívbetegségekkel, a stroke-kal, a koraszüléssel, az alacsony születési súllyal, és egyes tanulmányok szerint komoly veszélyt jelent a légúti megbetegedésekben, a csontritkulásban és a cukorbetegségben.