2024.04.18. - Andrea, Ilma

Titokzatos betegség a hasmenés hátterében

Titokzatos betegség a hasmenés hátterében
Bár a gyomorfekélyhez és a gyomorégéshez viszonyítva még mindig ritkának számítanak, a krónikus gyulladással járó bélbetegségek az utóbbi évtizedekben egyre gyakoribbá váltak. Ezek közé tartozik a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás, a colitis ulcerosa is, melyek krónikus hasmenéssel járnak, ráadásul változatos tüneteik és hosszú lefolyásuk miatt igen nehezen felismerhetõk. A Crohn-betegség gyakori kísérõi a nyákos-hasmenéses széklet, a huzamosabb ideig fennálló hasfájdalmak, a láz és a végbélnyílás területén gyakran képzõdõ fájdalmas sipolyok.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kolitiszt ezzel szemben véres hasmenés, gyakran görcsszerû alhasi fájdalmak és székelési inger jellemzi. Mindkét betegség jellegzetes rohamokban jelentkezik, melyeket gyakran hosszabb nyugalmi idõszak követ. A betegség évekig elhúzódhat, többször – elsõsorban a Crohn-betegségnél – súlyos komplikációk kíséretében: bélelzáródáshoz vezetõ vagy tályogképzõdéssel járó állapotok jellemezhetik, melyeken többnyire csak a mûtét segít.

Kellemetlen kísérõ tünetek

A betegség jelentõsen ronthatja az általános állapotot, mivel bizonyos körülmények között nagyfokú vérszegénységhez, súlyveszteséghez és az erõnlét hanyatlásához vezethet. Súlyos esetekben más szervekben és a test egyéb mûködéseiben is zavarok keletkezhetnek: az ízületek megduzzadnak, és fájdalmassá válnak, a szem szivárványhártyája begyulladhat, továbbá fájdalmas aknék keletkeznek a bõrön, ráadásul a haj és a köröm is fénytelenné, töredezõvé válik.

A hasmenés a bél nagyon gyakori és többnyire ésszerû reakciója bizonyos zavarokra, például romlott élelmiszer fogyasztására, hasmenés esetén ezért ne gondolj rögtön krónikus, gyulladással járó bélbetegségekre!

Hasmenést okozó egyéb betegségek

A Crohn-betegséghez és a kolitiszhez hasonló panaszokat más súlyos zavarok és betegségek is okozhatnak. Az akut vakbélgyulladás, a bélcsavarodás vagy a hasmûtéteket követõ összenövések miatt fellépõ kizáródás például kórképileg hasonlít a Crohn-betegséghez. A vérhas különbözõ formái, a bélbaktériumok egyensúlyzavara, táplálékallergia, egyes gyógyszerek - antibiotikum, szteroid - vagy idõsebb embereknél egy bélkitüremkedés gyulladása is olyan panaszokat okoz, mely a kolitisz tüneteivel keverhetõ össze. Ezekben az esetekben azonban akut és nem krónikus betegségekrõl van szó, és lefolyásukat sem jellemzik tipikus rohamok, az ismertetett kórképeket azonban érdemes komolyan venni, és tapasztalt orvoshoz fordulni!

Nehezen felállítható diagnózis

Sajnos, nagyon sok Crohn-betegségben szenvedõ számol be arról, hogy betegségük elsõ jelentkezésekor tévesen vakbélgyulladást diagnosztizáltak, melyet az ennek megfelelõ mûtét követett, néhány beteg esetében pedig még ma is évekbe telik, mire a helyes diagnózist sikerül felállítani.

Ma már mindkét kórkép tisztázásához számos értékes vizsgálati módszer áll rendelkezésre, elsõsorban azonban az érintett beteg kórtörténetének pontos megítélésére és egy alapos belgyógyászati fizikális vizsgálat elvégzésére van szükség.

Az okok nyomában

Annak ellenére, hogy a krónikus gyulladással járó bélbetegségek mintegy negyven éve intenzív kutatás tárgyát képezik, még mindig senki sem tud világos magyarázatot adni az okokra, a kiváltó hatásokra és a betegséget fenntartó tényezõkre. Bizonyosan jelentõsége van örökletes tényezõknek és éppen így a környezeti hatásoknak is, ezért a Crohn-betegségben és kolitiszben szenvedõk életmódbeli szokásait is intenzíven vizsgálják, hogy valamilyen egyedülálló jellemzõre bukkanjanak. Eközben kimutatták, hogy a Crohn-betegek szívesen fogyasztanak édességet, és erõs dohányosok, míg a kolitiszes betegek a táplálkozás terén semmiféle különleges vonzalomról nem tanúskodnak, és rendszerint nem is dohányoznak.

Femina.hu