2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Fokozódnak a pollenek és a szennyezett levegõ által kiváltott allergiás reakciók

Fokozódnak a pollenek és a szennyezett levegõ által kiváltott allergiás reakciók
Szakértõk elõrejelzései szerint fokozódik a pollenek által kiváltott allergiás reakció, a szennyezett levegõ pedig növeli az asztmatikus rohamok gyakoriságát

A globális felmelegedés fokozódó veszélyt jelent az asztmás és allergiás betegekre - olvasható a Journal of Allergy and Clinical Immunology szeptemberi számában megjelenõ összefoglaló cikkben. A melegebb klíma magával hozza a korábbi tavaszi rügyfakadást és az összes növényi allergén idényének hosszabbodását, többek között a parlagfûét és a fekete ürömét is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A cikk szerint rosszabb allergiás idényekre számíthatunk. Másrészt a súlyosabb légszennyezettség, a megnövekedett légköri ózontartalom, a több erdõtûz mind rontja a levegõ minõségét, ezzel súlyosbítva az asztmát.

Az allergiában vagy asztmában, esetleg mindkettõben szenvedõ betegeknek számolniuk kell betegségük súlyosbodásával: kevesebb tünetmentes napra kell számítaniuk. A szakemberek azt ajánlják, hogy az orvosok tanítsák meg betegeiknek, hol találják és hogyan értelmezzék a napi pollen- levegõminõségi jelentéseket.

Ahogy arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk, a Magyarország területén is elõrejelzett hõmérsékletemelkedés egyre komolyabb hatással lesz a kora tavaszi, szélbeporzású allergén fajok megjelenésére, ami korábbra tolódik. Bizonyos növények pollenmennyiségének növekedését már tapasztalták is egy 10 éves vizsgálati periódus alatt. A nyír legkorábbi és legkésõbbi virágzása között egyhónapos eltérést észleltek, míg a kõris esetében ez a különbség majdnem két hónap volt a napi maximális hõmérséklet emelkedésével. 2007-ben pedig a mogyoró és az éger az átlagos idõponthoz képest több mint egy hónappal korábban, azaz már január közepén elkezdte a virágzást.

Mediterrán allergének Magyarországon is:
"A korai, barkás fák és a nyári gyomok esetében is évrõl évre a pollenek mennyiségének folyamatos és jelentõs növekedését regisztrálhatjuk, de szinte nincs olyan a vizsgált növények között, amelyek esetében csökkenne a virágporszemek kibocsátása" - mondta korábban az [origo]-nak Dr. Páldy Anna, az Országos Környezetegészségügyi Intézet igazgatóhelyettese. "Továbbá komoly kockázati tényezõ lehet az elkövetkezõ tíz évben, hogy a mediterrán éghajlaton õshonos és ott jelentõs allergénnek számító növények - olajfûz, tiszafa, ciprusfélék - hazánkban is elkezdenek elterjedni, és az arra érzékenyek esetében allergiás tüneteket okozhatnak."