2024.04.19. - Emma

Agyi mechanizmus, amely képes kikapcsolni a rossz érzéseket

Agyi mechanizmus, amely képes kikapcsolni a rossz érzéseket
Egy agyi mechanizmust fedeztek fel a Kalifornia Egyetem kutatói, amely képes a rossz emlékekkel összefüggõ érzéseket kikapcsolni.

A kutatók szerint felfedezésük új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethetnek a pánikbetegség kezelésére.

Ha valaki traumás eseményt él át, a környezõ dolgok gyakran összefüggésbe kerülnek a rossz élménnyel, és késõbb ugyanezek a dolgok félelmet, vagy akár pánikrohamot is kiválthatnak, a vizsgálat vezetõje, Rainer Reinscheid szerint.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A Kalifornia Egyetem és a Münsteri Egyetem (Németország) kutatói azt találták, hogy a neuropeptid S (NPS) nevû fehérje eltünteti a rossz emlékek traumáját azáltal, hogy az amygdalában, a negatív emlékeket tároló agyrészben található idegsejtcsoportra hat.

Kísérleti egereket olyan szituációkba helyeztek, amely rossz emlékeket keltett bennük. A kutatók megfigyelték, hogy az NPS receptorok blokkolásával az amygdalában a rossz emlékek traumája hosszabb ideig áll fenn. Ám ha az egereket NPS receptort aktiváló szerrel kezelték, a traumás válasz hamarabb eltûnt.

"Egy teljesen új folyamatot fedeztünk fel, amely a rossz emlékek ellentétes válaszait szabályozza."- közölte Reinscheid. "Ezek a felfedezések hozzájárulhatnak olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyeket állandó félelemtõl szenvedõ betegeken alkalmazhatnak majd, például poszttraumás stressz betegség vagy egyéb pánikbetegségek esetében."

Korábbi kutatások kimutatták, hogy nagyobb negatív élmények kitörléséhez "új tanulásra" lehet szükség, például ismét olyan területen lenni, ahol a rossz élmény történt. Ez az elsõ vizsgálat, amely során sikerült azonosítani a félelem emlékeinek eltávolítását végzõ specifikus idegsejteket és molekulákat.