2024.04.23. - Béla

A fitnesz jótékonyan hat az Alzheimer-kór korai szakaszában

A fitnesz jótékonyan hat az Alzheimer-kór korai szakaszában
Az Alzheimer-kór korai szakaszában levõ betegek közül a fizikailag edzettebbeknek kevésbé zsugorodik a memóriáért felelõs agyi területük - közölték a kutatók.

A fitnesz és a testedzés kimutathatóan lassítja az öregedéssel kapcsolatos agyi változásokat egészséges emberek esetében. A legutóbbi felfedezések szerint az Alzheimer-kór korai stádiumában is érvényesülhet ez az elõny.

A betegség korai szakaszában a fizikailag edzettebbek agyállománya nagyobb a memóriával kapcsolatos területeken.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A Kansas Orvosi Egyetem kutatói tanulmányozták az edzettségi fok és az agyállomány közti összefüggést 56 egészséges, és 60, az Alzheimer-kór korai szakaszában szenvedõ beteget. Mindegyikük elmúlt már 60 éves. A keringés állapotát felmérték az oxigénfogyasztás alapján.

Az agyállományt pedig MRI-vel vizsgálták, kiemelt figyelemmel a memóriával kapcsolatos kulcsfontosságú területekre, beleértve a hipokampuszt is. Az eredményeket az Alzheimer-kórral kapcsolatos chicagoi nemzetközi konferencián tették közzé.

Az Alzheimer-kórban a hipokampusz az elsõ olyan agyi terület, amelyik károsodást szenved. A betegség korai szakaszában a fizikailag edzettebbek agyállománya nagyobb a memóriával kapcsolatos területeken.

"Ez az elsõ tanulmány, mely speciálisan vizsgálja, az agy mely területein jelentkeznek ezek a változások. Az edzettségi fokhoz köthetõ változásokat a memóriával kapcsolatos területekre lokalizáltuk, vagyis a hipokampuszra, mely az Alzheimer-kór okozta sorvadásért felelõs kulcsterület" - jelentette Robyn Honea, a tanulmány vezetõje. Csoportja korábban már bejelentette, hogy a testmozgás segít megõrizni az agyállományt az Alzheimer-betegek esetében.

Egy független tanulmányban ausztrál tudósok felfedezték, hogy azok az elbutulásban szenvedõk, akik otthonukban egyéves testgyakorlási programon vettek részt, ritkábban estek el, az egyensúlyérzékük és az életminõségük is javult.

"Ha megcélozzuk ezt a magas kockázati tényezõvel rendelkezõ csoportot, relatív költségcsökkentést érhetünk el, mivel az idõsek ritkábban fognak eleseni" - mondta az ausztrál kutatás vezetõje, Megan Wraith.