2024.04.25. - Márk

Az aszpirin csökkenti a vastag- és végbélrák kialakulásának esélyét?

Az aszpirin csökkenti a vastag- és végbélrák kialakulásának esélyét?
Az aszpirin és más nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) hosszan tartó szedése csökkenti a vastag- és végbélrák kialakulásának esélyét - fedezték fel a Massachusetts Általános Kórház kutatói.

Az aszpirin kedvezõ hatásait vizsgálva felfedezték, hogy a gyógyszer a vastag- és végbélrákok kialakulásának esélyét csökkenteni tudja. Abban az esetben, ha erre szeretnénk használni az aszpirint, az általánosan szedett mennyiségnél nagyobb szükséges, ami a mellékhatások gyakoriságának és súlyosságának növekedésével járna.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Dr. Andrew T. Chan munkatársaival az aszpirin egyéb kedvezõ hatásait vizsgálva felfedezték, hogy a gyógyszer a vastag- és végbélrákok (colorectalis rákok) kialakulásának esélyét csökkenteni tudja. Sajnos azonban abban az esetben, ha erre szeretnénk használni az aszpirint, a jelenleg általánosan szedett mennyiségnél nagyobb szükséges, ami viszont már a mellékhatások gyakoriságának és súlyosságának emelkedésével járna.

"Bár kutatásunk eredményei azt mutatják, hogy jelenleg az aszpirin nem az elsõdlegesen ajánlott gyógyszer a colorectalis rákok ellen, mindenképpen szükségesek további vizsgálatok, hogy megtaláljuk azokat az eseteket, melyekben ez az elõny nagyobb, mint a fokozott mellékhatások kockázata. Emellett jobban meg kell ismernünk azt, ahogyan az aszpirin meggátolja a daganat kialakulását." - magyarázta Dr. Chan.

A kutatók 975 dokumentált vastagbélrákos eset adatainak elemzése során megállapították, hogy az aszpirin rendszeres szedése a férfiak között mind a vastagbél elülsõ és hátsó részében, mind a végbélben csökkentette a rák kialakulásának esélyét. A kockázatcsökkenést mind a korai stádium, mind pedig az elõrehaladott stádium esetében megfigyelték. Azok, akik hetente legalább két alkalommal szedtek aszpirint jellemzõen idõsebbek voltak, dohányoztak, multivitamint és folsavat szedtek, valamint kicsit több alkoholt fogyasztottak az átlagosnál.

Egy átlagos rizikójú férfi esetében az aszpirin kedvezõ hatásai legalább öt éves rendszeres szedés mellett jelentkeznek. A legnagyobb kockázatcsökkentõ hatás heti minimum 325mg-os adag esetén jelentkezett, mely azonban magasabb a jelenleg ajánlottnál. Fontos továbbá, hogy a gyógyszer szedésének abbahagyása esetén a kockázatcsökkentõ hatás négy éven belül szinte teljesen megszûnik.