2024.04.19. - Emma

Az influenzavírus újabb titkairól lebbentették fel a fátylat japán tudósok

Az influenzavírus újabb titkairól lebbentették fel a fátylat japán tudósok
Tokió - Az influenzavírus szaporodásának újabb titkairól lebbentették fel a fátylat japán tudósok, akik reményei szerint felfedezésük újfajta gyógyszerek kifejlesztését teszi majd lehetõvé.

A Jokohamai Egyetem kutatóinak, akik munkájukról a Nature címû tekintélyes tudományos folyóiratban számoltak be, sikerült "belõniük" azt az enzimet, amely szükséges a vírus szaporodásához, majd ezt követõen meghatározták a vegyület szerkezetét és mûködési mechanizmusát.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az influenzavírus enzimjei három, egymással szoros kapcsolatban lévõ fehérjébõl állnak

"A tudósok már régóta kutatják az enzim struktúráját, ám senkinek sem sikerült eddig teljes egészében megérteni mûködését" - magyarázta a kutatásban résztvevõ Jeremy Tame professzor.

A jokohamai kutatóknak sikerült kristályos formában kinyerniük a fehérjéket, s meghatározniuk a szerkezetnek azon elemét, amely mintegy lökést ad az egyik proteinnek, hogy "kapcsolatba lépjen" a másik kettõvel.

"Ez a felfedezés azzal kecsegtet minket, hogy képesek leszünk beavatkozni ezen az érintkezési ponton" - emelte ki Tame professzor, hozzátéve, hogy egy ilyen beavatkozás megöli a vírust, vagy jelentõs mértékben lelassíthatja.

A kutatók szerint azonos szerkezettel rendelkezik az összes influenzavírus A-változata, beleértve madárinfluenza kórokozóját, a H5N1 vírust . Így elméletileg elképzelhetõ, hogy az egyik kórokozó ellen kifejlesztett gyógyszer a másik ellen is hatásos lesz.

"Elkezdjük a munkát, s reményeink szerint erõfeszítéseink révén teljesen új gyógyszerek születnek majd" - jelentette ki Jeremy Tame professzor.